İnşaat projelerinde farklı durumlar için uygun proje teslim sisteminin belirlenmesi
The determination of suitable project delivery system for different situation in construction project
- Tez No: 293828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL POLAT TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada inşaat projelerinin hayata geçirilmesinde yer alacak olan işveren ve yüklenicilerin izlemesi gereken farklı proje teslim süreçleri incelenmiştir. Proje teslim sürecinin temel 3 yapıtaşı olan iş yaptırma usulleri, ihale tipleri ve inşaat sözleşme tipleri detaylı olarak incelenmiştir. İnşaat projelerinde yer alacak olan işveren ve yüklenicilerin çeşitleri ve özellikleri çalışma kapsamında belirtilmiş olup, proje karakteristikleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışma, inşaat projelerinde yer alacak işveren ve yüklenicilerin inşaat projelerinde hiçbir bilgisinin olmadığı baz alınarak hazırlanmıştır. Literatür çalışmasını kaynak alarak çalışma sonunda hazırlanan bilgisayar programı ile inşaat projelerinde yer alacak kişilerin bu programı kullanarak gerekli bilgileri girmesi ile inşaat projelerinde karşılaşacakları durumların avantaj ve dezavantajları süre, maliyet, kalite ve yönetim başlıkları altında incelenmiştir. Tezin hazırlanış amacı İnşaat proje teslim sürecinde farklı durumlar için proje teslim sisteminin belirlenmesi, projede yer alacak olan işveren ve yüklenicilerin bu konuda önceden öngörü kazanmalarını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study the different situation of Project delivery system has been researched for the owner and the contractor. The construction projects are designed on three basis stages which are Project delivery system, bidding types and construction contracts. The owner?s and the contractor?s characteristic properties and their kinds has been explained and the characteristics of construction projects are examined. While preparing of this thesis, it has based on the people who has no knowledge about construction projects. After literature research, there is a computer program has been prepared. By using this program, The users can easily understand their situation and the advantages and the disadvantages that they will face. This thesis can help for the owners and the contractors have a vision on the construction projects.