Anilin ve nitrobenzen karışımının yüksek dereceli türev spektroskopisi ile simultane tayini
  1. Tez No: 29387
  2. Yazar: BENŞEN AVUNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA UZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışma yüzey sularında kirletici olarak bulunan Anilin ve Nitrobenzen'in eser miktarda ve birlikte bulunması halinde ön ayırmaya gerek kalmaksızın hızlı ve doğru bir şekilde türev spektroskopi yöntemi ile tayin edilmesini hedef almaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında Anilin ve Nitrobenzen'in sularda düşük konsantrasyonlarda tek ya da bir arada bulunması halin de türev spektrumlarmm yardımıyla tespit edilme yöntemleri araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında Anilin ve Nitrobenzen'in birlikte, musluk sularında interferans bulunması halinde saptanması araştırılmıştır. Kullanılan yöntemde her iki bileşiğin de birinci, ikinci ve üçüncü derece türev spektrumları alınarak birinci derece türev spektrumunda 258.9 nm ' de Nitrobenzen'in, ikinci derece türev spektrumunda 233.7 nm'de Anilin 'in tayin edilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objectives of this work is the simultaneous determi nation of trace amounts of Aniline and Nitrobenzen present in surface waters by the derivative spectroscopic method. The first section covers the determination of Aniline and Nitrobenzen present in waters in low concentration. The second section is on the determination of Aniline and Nitrobenzen in tap waters. In the method used, 258.3 nm of the first derivative of the Nitrobenzen spectrum, 233.7 nm of the second derivative of the Aniline spectrum have been found to be suitable for determination.