Learning from change: Adapting traditional houses through user interventions, case study: Antakya, Hatay
Değişimden öğrenmek: Geleneksel konutların kullanıcı müdahaleleri üzerinden anlaşılması ve modern yaşama uyarlanması, alan çalışması: Antakya, Hatay
- Tez No: 807833
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kültürel miras alanları için genellikle bir tehdit olarak görülen değişim, miras alanlarının çağdaş yaşama uyum sağlamalarının ve böylece varlıklarını sürdürmelerinin bir yoludur. Bu nedenle, değişimi durdurmaya çalışmak yerine onu yönetmenin yolları bulunmalıdır. İnşa edildikleri dönemin yaşayış biçimine göre şekillenen geleneksel konutlar için de benzer durum geçerlidir. Değişen yaşam tarzına uyum sağlayabilmek için müdahaleler kaçınılmaz hale gelir, aksi takdirde geleneksel konutların terk edildiği görülmektedir. Kullanıcıların müdahaleleri genellikle bazı miras değerlerine zarar verse de müdahaleler, yaşayanların ihtiyaçlarını, beklentilerini ve yaşanmış bir deneyimden yola çıkılarak geliştirilen çözümleri yansıtması nedeniyle çok önemlidir. Geleneksel konutlardaki modern yaşam uyarlamalarını anlamaya yönelik çalışmalar yapılsa da kullanıcı müdahalelerinin koruma sürecine entegre edilmeye çalışılmamıştır. Sonuç olarak, bu tez, geleneksel konutlarda kullanıcıların yaptığı değişiklikleri analiz etmeyi ve anlamayı, koruma sürecine bir girdi olarak dahil etmeyi, kullanıcı müdahalelerinin entegrasyonu için ilke ve öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Antakya, Hatay, halen yaşanılan ve kullanıcıların müdahalesiyle günümüze kadar gelebilen geleneksel konutları ile örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Araştırma, literatür çalışması ve mimari ve sosyal araştırmaları içeren saha çalışmasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Change is generally considered as a threat for heritage places. However, change is the way for heritage places to adapt themselves to the contemporary life, thus continue to survive. Therefore, instead of trying to stop the change, ways to manage it should be found. The issue is also valid for the traditional houses which are shaped according to the way of living of the period they were constructed. With the changing lifestyle, interventions for adaptation becomes inevitable, otherwise they are abandoned. While users' interventions usually harm some heritage values, they are still very important as they reflect users' needs, expectations as well as the solutions developed based on a living experience. Although studies are done to understand the modern life adaptations in traditional houses, there has not been an attempt to integrate the intervention of users into the conservation process. Consequently, this thesis aims to analyse and understand the changes made by users in the traditional houses, to develop principles and proposals for integration of the users' interventions as an input in conservation process. Antakya, Hatay is chosen as the case study site with its traditional houses those are still inhabited and thus could survived today by the users' interventions. The research consists of literature research and the site study which includes architectural and social surveys.