Kamu-özel sektör işbirlikleri ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarıyla ilişkisi
Cooperations of the public?private sector and the relation with real estate investment trusts
- Tez No: 293957
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kamu hizmetlerinin yerine getirilebilmesi için özel sektörün katılımı çeşitli şekillerde gerçekleşebilmekte olup bunlar çeşitli kamu hizmetlerinin sağlanmasında ve bazı malların üretiminde özel sektör katılımı şeklinde olmaktadır. Kamu yararı, kamu hizmeti ve kamu hizmetinin hangi yöntemlerle, özel sektörle işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiği gibi konuların net bir şekilde anayasal ve yasal olarak belirlenmemiş olması, proje seçiminden, uygulamasından ve verilen garantilerden kaynaklanan sorunların varlığı gibi çeşitli hukuki, iktisadi ve idari sebeplerle ülkemizde bu süreç istikrarlı bir şekilde işleyememiştir. Ancak zamanla kamu hizmetlerine duyulan ihtiyaçla birlikte kamu hizmetlerinin nitelik ve nicelik olarak gösterdiği artış, devlet tarafından yatırımlara ayrılan kaynakların yetersiz kalmasına sebep olmuş, bu kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasında görülen eksiklikler ile klasik yönetim anlayışıyla kamu hizmetlerinin istenen kalite ve düzeyde gerçekleştirilememesi nedeniyle alternatif modellerin uygulanmasını gerektirmiştir. Bu doğrultuda insanımızın yaşam standardının yükseltilmesi hedefiyle, ülkemizin var olan kaynaklarını en doğru şekilde değerlendirmek gerekliliği ?Kamu-Özel Sektör İşbirliklerinin? kullanılmasını zaruri bir ihtiyaç haline getirmiştir.Bu çalışmanın amacı ?Kamu-Özel Sektör İşbirliklerinin? ne olduğunun tanımlanması ve bundan çıkarılacak en doğru sonucun ortaya konulmasıdır. Bu doğrultuda tez çalışmasında ?Kamu-Özel Sektör İşbirlikleri? incelenmiştir.Belirlenen amaç doğrultusunda çalışmanın kapsamı ve problem alanının tanıtıldığı birinci bölümden sonra tezin ikinci bölümde ?Kamu-Özel Sektör İşbirliklerinin? tanımından, türlerine ve sürecine kadar daha birçok özelliği göz önünde tutularak ?Kamu-Özel Sektör İşbirlikleri? en ince detayına kadar anlatılmıştır.Üçüncü bölümde ise konut projelerinde ?Kamu-Özel Sektör İşbirliklerinin? uygulanabilirliliği örnekler eşliğinde ortaya konulmuş ve ?Kamu-Özel Sektör İşbirliklerinin? konut projelerine adaptasyonu açıklanarak Dünyadan ve Türkiye' den örnekler sergilenmiştir.Dördüncü bölümde de ?Kamu-Özel Sektör İşbirliği? sürecine yasal zemin sağlamada hukuki altyapıya yönelik düzenlemelerden örnekler verilerek açıklamalar getirilmiş ve Türkiye' nin ?Kamu-Özel Sektör İşbirliği? ile ilgili olan, hukuki mevzuatı irdelenmiş ve en rafine hukuki altyapı sağlaması için gerekli öneriler ve düzenlemeler sıralanmıştır.Beşinci bölümde ise ?Kamu-Özel Sektör İşbirliğine? gayrimenkul yatırım ortaklıklarının katkısı ve neler yapılabileceği üzerinde durulmuş ve ?Kamu-Özel Sektör İşbirliğiyle? yatırım yapmanın en verimli yolu olan gayrimenkul yatırım ortaklıkları analiz edilmiştir.Altıncı bölüm olan sonuç bölümünde de tez sonuçları değerlendirilmiş ve ?Kamu-Özel Sektör İşbirliğinin? kamu projelerinde nasıl yararlı olacağı öneriler eşliğinde ifade edilmiş ve yapılan çalışmalar ve araştırılan konular bir potada eritilerek sonuç bölümü olarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to accomplish public services, the attendancy of the private sector has diversely taken place such as participation of the private sector to provide various public services and production of certain commodities. This procedure has not been able to function in our country with legal, financial and administrative reasons, due to the facts that subjects like public welfare, public services and how to accomplish public services in cooperation with the private sector have not been legally and constitutionally clarified, and there are problems emerging from project choice, application and guarantees granted. However, in the course of time, there has been the necessity to enforce alternative models, because the need of public services which are rising in both quantity and quality has lead to incapability of resources allocated to investments by the government, and the lacks seen in the effective application of these resources besides the insufficient accomplishment of public services in requested quality level based on the sense of time-honored practice. In this respect, with the purpose of increasing the life standard of our people, the use of ?Public ? Private Sector Cooperations? has been indispensably required so as to evaluate our country?s resources in the best way.The intention of this study is to define ?Public-Private Sector Cooperations? and to put forward the truest conclusion made out of this. Therefore, the matter of ?Public-Private Sector Cooperations? has been analyzed in this thesis study.In paralel with this purpose, after the first section in which the extent and field of this study is introduced, there are detailed explanations of each subject from the definition of ?Public-Private Sector Cooperations? to their types and processes regarding many specifications in the second section.In the third section, the applicability of ?Public-Private Sector Cooperations? in housing projects has been presented with examples, and, by defining the adaptedness of ?Public-Private Sector Cooperations? into housing projects, examples from the World and from Turkey has been exhibited.In the fourth section, following matters are discussed; examples and interpretations of the legal infrastructure for establishing juristically grounds to the process of ?Public-Private Sector Cooperations?, examination of Turkey?s legislation related to ?Public-Private Sector Cooperations? and necessary suggestions and regulations for providing the most refined legal infrastructure.In the fifth section, there has been put emphasise on attribution of real estate investment trusts to ?Public-Private Sector Cooperations? and what can be done to improve it. Besides, ?Public-Private Sector Cooperations? and real estate investment trusts, which is the most productive way of investment, have been analysed.Lastly, in the sixth section, which is the conclusion part, thesis results have been reviewed and the ways of making ?Public-Private Sector Cooperations? more profitable have been expressed by means of advices. Eventually, all the studies and inquiries have been combined together and made complete as the conclusion part.