Rheological properties of calcite filled polypropylene random copolymer composites
Kalsit katkılı polipropilen rastgele kopolimer kompozitlerin reolojik özellikleri
- Tez No: 293977
- Danışmanlar: PROF. DR. F. SENİHA GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada kalsit/ polipropilen rastgele kopolimer (PP-R) kompozitlerinin hazırlama metodunun optimizasyonu termokinetik karıştırıcı ve/veya çift vidalı ekstruder kullanılarak yapıldı. Karışım şartları, polimer degredasyonunu minimuma indirecek ve katkı maddesi dağılımını optimuma çekecek şekilde belirlendi. Bu amaçla altı farklı metod denendi. Kalsit ve PP-R' yi karıştırmada en iyi yöntemin altıncı metod olduğuna karar verildi. Yüzey işlemi görmüş ve yüzey işlemi görmemiş kalsit katkılı PP-R kompozitler farklı katkı oranlarında altıncı hazırlama metoduna göre hazırlandı. Bu kompozitlerin reolojik özellikleri farklı sıcaklıklarda kayma hızı taraması, dinamik deformasyon taraması ve düşük genlikli osilasyon testleriyle incelenerek belirlendi. Kompozitlerin gerilim ve sıcaklık altındaki performansını belirlemek için dinamik mekanik analiz uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimization of preparation method for calcite/ polypropylene random copolymer composites is achieved by using thermokinetic mixer (TKM) and/or twin screw extruder (TSE). The mixing conditions are chosen to minimize polymer degradation and achieve optimal homogenization of the filler. For this purpose, six different mixing methods are applied. It is determined that sixth preparation method is the best way to compound calcite and PP-R. Composites of surface treated and non-treated various particle sized calcite filled polypropylene with different filler loading have been prepared according to sixth preparation method. Their rheological properties have been studied by shear rate sweep, dynamic strain sweep and small-amplitude oscillatory shear, and compared to those of the corresponding composites of various particle size of calcite at different temperatures. To ascertain the performance of these composite under stress and temperature, dynamic mechanical analysis has been applied.