Takviyeli plakların optimizasyonu
Optimization of stiffened plates
- Tez No: 293983
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA MUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katı Cisimlerin Mekaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmada Hypermesh programı ile takviyeli plakların topoloji optimizasyonu yapılmıştır. Optimizasyonlar, belirli bir gerilme sınırı altında kalarak ağırlığı minimize etmek ve belirli bir ağırlık sınırı altında kalarak doğal frekansı maksimize etmek için yapılmıştır. Optimizasyon sonuçlarını değerlendirmek için ilk olarak düz ve takviyeli plakların statik analizi çeşitli sınır şartları ve yükleme durumları altında gerçekleştirildi. Doğal frekans optimizasyonlarını değerlendirmek için düz ve takviyeli plakların çeşitli sınır şartlarında doğal frekans analizi gerçekleştirildi. Optimizasyonların tamamlanmasından sonra elde edilen sonuçlar daha önceki analiz sonuçlarıyla karşılaştırıldı ve optimizasyon sonuçlarının klasik takviyeli plaklara ait analiz sonuçlarından daha iyi olduğu görüldü. Optimizasyon sonuçları dikkate alınarak, basit tasarımlar oluşturuldu ve basit tasarımların klasik takviyeli plaklardan daha yüksek performans sağladığı görüldü. Son olarak daha önceki akademik çalısmalarda incelenen takviyeli plak örnekleri analiz edildi. Bu takviyeli plak modelleri optimize edildi ve optimizasyon sonucunda daha yüksek performansa sahip takviye formları elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, topology optimization of stiffened plates has been done with Hypermesh programme. Optimizations have been done in order to minimize the weight with standing under a specified stress boundary and maximize the natural frequency with standing under a specified weight boundary. Firstly, static analyses of bare and stiffened plates under various boundary conditions and load types have been achieved to rate optimization results. Natural frequency analyses of bare and stiffened plates have been done to rate natural frequency optimizations. Results that have been gained after the completion of optimizations have been compared with previous analyses results and it has been seen that optimization results have been better than analysis results belong to classic stiffened plates. Finally, stiffened plate examples that had been studied in previous research papers have been analysed. These stiffened plate models have been optimized and at the result of optimizations stiffener forms having higher performance have been obtained.