İş sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda ispat yükü
The burden of proof in the disagreements arising from labor contract
  1. Tez No: 294021
  2. Yazar: EMRAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CENGİZ KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, işçi ile işveren arasında iş sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda ispat sorunlarının ne şekilde çözümlendiğini tespit etmektir.İspat yükü, hakimin aleyhte kararıyla karşılaşma tehlikesinin dava taraflarından hangisi üzerinde olduğunu ifade eder. Bir davayı kazanmak veya kaybetmek açısından ispat yükünün hangi tarafta olduğu ve uyuşmazlığın hangi ispat araçlarıyla çözüleceği son derece önemlidir. Türkiye'de, iş hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda işçi kesiminin işverene kıyasla zayıf durumda olduğu bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan taraflar arasında iş sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda ispat yükünün hangi tarafa düştüğü daha da önemli hale gelmektedir.İş sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda 4857 sayılı İş Kanunu'nun bazı maddelerinde ispat yükünün hangi tarafta olduğu açıkça belirlenmiştir. Ancak mahkemelerin önüne gelen uyuşmazlıklarda genellikle ispat yükünün hangi tarafta olduğu belli değildir. Bu durumda Yargıtay'ın iş hukukunun kendine özgü yapısını dikkate alarak ispat kurallarını işlettiği görülmektedir.Bu çalışmada, usul hukukunun konusuna giren ispat ve ispat yükü kavramları, iş yargılamasına hakim olan ilkeler, iş sözleşmesinin kurulması, ifası ve sona ermesi durumunda işçi ve işveren arasında ortaya çıkan ispat sorunları incelenmiştir. Özellikle iş sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklar, içinde çok çeşitli ispat sorunları barındırması nedeniyle doktrin ve yargı kararları ile birlikte açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study, the problems of proof in disputes arising from labor contract between the employee and the employer is to determine how resolved.`Burden of proof? as a term signifies, which party is responsible from the proof in the case of an against decision. In a case, it is of rather significance to be defined the party that will shoulder the burden of proof and its means with regard to gain or fail in the lawsuit. It is a well-known fact that, the employee party in our country, Turkey, is generally in a disadvantageous status compared to employer party in terms of the conflicts relating to labor law. Thus, the definition of the responsible party from the burden of proof becomes more important in the disputes arising from the employment contract.Thorough the some articles of Labor Law 4857, the party that undertakes the burden of proof is clearly assigned. In the disputes come down to the courts however, the undertaking party is usually undefined. In such cases, it is observed that Supreme Court of Appeals practises the rules of proof by taking the special structure of labor law into the consideration.In this work, the terms proof and burden of proof relating to adjective law, principle of labor judgment, settlement of the labor contract, its fulfilment and the proof problems between the employee and employer in the case of termination. Especially, the conflicts arising from labor contract are tried to examined by doctrins and juristic verdicts due to its various proof problems.