İş ahlakı ve neoliberal dönüşüm
Busıness ethıcs and neolıberal transformatıon
- Tez No: 294053
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN VATANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez ile neoliberal dönüşüm kapsamında yeni iş ahlakı anlayışının incelenmesi ve bu süreçte yeni şekil alan ahlaki zafiyetlerin önlenmesinde bir yaklaşım olarak kurumsal yönetişimin rolünün ortaya konması hedeflenmiştir.Neoliberal dönüşüm, şirketleri daha önce olmadığı kadar önemli hale getirmiştir. Diğer yandan, şirketler ve şirket yöneticileri için daha önce söz konusu olan bir takım denetimler neoliberal politikaların bir sonucu olarak liberal süreçle birlikte oldukça zayıflamıştır. Piyasanın ilgili taraflarınca piyasanın kendini denetleyeceği düşüncesine dayanan bu yaklaşımın, beklentilerin aksine iş ahlakını olumsuz yönde etkilediği yaşanan Enron, WorldCom, Parmalat gibi şirket skandalları ile açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Neoliberal sürecin bir olumsuzluğu olarak ortaya çıkan bu gelişmeye karşı en temel mekanizma olarak kurumsal yönetişim başta Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere olmak üzere tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde etkin kılınmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the new business ethics concept under the neoliberal transformation context and to explain the corporate governanance?s role as a basic remedy for the moral hazard problem.Neoliberal transformation made the firms have a great influence in the economy. Besides, some audit and control mechanisms used to be for the corporations and the corporate executives became so weak or totally eroded due to the neoliberal policies. This approach is based on the notion that the related parties themselves will control the market. However, against to expectations, this approach affected business ethics in a negative way and it became obvious with the corporate scandals such as Enron, WorldCom in the United States and Parmalat in Europe. Corporate governance has been tried to be used as a powerful tool in both developed and developing world, but in the United States and England, against this negative development which is a result of the neoliberal transformation.