Tıp etiği, mesleki değerler ve sağlık politikaları üzerine bir inceleme
A review on medical ethics, professional values and health policies
- Tez No: 653438
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Dünyada neo-liberal uygulamaların etkili olması ile devletin kamusal rol ve sorumlulukları değişmiştir. Neo-liberal paradigma ile birlikte kamu hizmeti kavramı da dönüşmüştür. Bu paradigma değişiminin sağlık hizmetlerine yansıması ülkemizde Sağlıkta Dönüşüm Projesi (SDP) ile olmuştur. Sağlık hizmetleri, değişimin yaşandığı ve etkilerinin en güçlü hissedildiği kamusal alan olmuştur. SDP'nin sağlık hizmetlerinin örgütlenme, finansman, sunum ve emek ilişkileri üzerindeki etkileri uzun süredir analiz edilmekte ve tartışılmaktadır. Bu çalışma sağlığı sosyal belirleyicileri ile bir bütün olarak değerlendirmektedir. Sağlığı ekonomi politik bir yaklaşım ile sağlık politikalarının tıp etiği ilkeleri ile çatışmasını, sağlık hizmetlerinin niteliği ve tıp mesleğine etkileri hekimler ile yapılan niteliksel alan araştırması ile ortaya koymaya çalışılmıştır. Çalışmada sağlık politikaları ile tıp etiği ilkelerini bir araya getiren ve araştırmacı tarafından geliştirilen özgün hipotetik senaryolar yarı yapılandırılmış mülakat formu olarak kullanılmış, Muğla ilinin nüfusuna göre beş büyük ilçesinde, ikinci basamak hastanelerde görev yapan uzman hekimlerle gönüllük esasına göre derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The public role and responsibilities of the state have changed with the influence of neo-liberal practices in the world. Along with the neoliberal paradigm, it has also transformed in the public service. The reflection of this paradigm change on health services has been with the Health Transformation Project (HTP) in our country. Health services have been the public sphere where the effects of change are felt. The effects of HTP on the organization, financing, presentation and labor affairs of health services are analyzed and discussed. This study evaluates health as a whole with its social determinants. We have a conflict of health economic politics with the principles of medical ethics, the effect of health services and the medical profession, combined with the physicians, the stereotypical orthodoxy and the stereotypical orthodoxy. Carried out research using the method of in-depth investigation on a voluntary basis with specialist physicians working in secondary hospitals in five large towns of the province.