Çalışan-yönetici uyumu, lider-üye etkileşimi, ses iklimi ve çalışan sesinin etkileşimi
Person-supervisor fit (P-S fit), leader-member exchange (LMX), voice climate and employee voice interaction
- Tez No: 608817
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez çalışması, çalışanın yöneticisi ile uyumu, çalışan ile yöneticisi arasındaki etkileşim, örgütteki ses iklimi ve çalışanın sesi arasındaki etkileşimi araştırmak maksadıyla dizayn edilmiştir. Kavramsal çerçeve dahilinde ortaya konan araştırma modeli ve öne sürülen hipotezlerin test edilmesi maksadıyla; kolayda örnekleme yoluyla ve anket vasıtasıyla veri toplanarak araştırma yapılmıştır. Pilot çalışma sonuçlarına istinaden, araştırma İstanbul ili Avrupa yakası 4 yıldızlı otel işletmesi çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. 336 geçerli anket üzerinden SPSS.20, AMOS.20 ve SPSS Process Macro v3.4 paket program ve yazılımları kullanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre çalışan-yönetici uyumunun çalışan sesi üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisine ilişkin hipotez kabul edilmiştir. Çalışan-yönetici uyumunun çalışan sesi üzerindeki etkisinde; lider-üye etkileşimi ve ses ikliminin aracılık rolü üstlendiğine ilişkin hipotezler kabul edilmiştir. Çalışan-yönetici uyumunun çalışan sesi üzerindeki etkisine lider-üye etkileşimi tam aracılık ederken, ses iklimi kısmi aracılık etmektedir. Aracılık testlerinin sonuçları göstermektedir ki; çalışan-yönetici uyumunun çalışan sesi üzerindeki olası etkisi, lider-üye etkileşimi ve ses ikliminin dolaylı etkisi aracılığıyla farklılaşmaktadır. Önemli bir diğer bulgu, lider-üye etkileşimi arttıkça ses ikliminin güçlendiği yönündedir. Demografik özelliklere yönelik yapılan analiz sonuçlarına göre; değişkenlerin; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, departman, statü, iş yeri kıdemi ve toplam iş hayatı kıdemine göre anlamlı bir farklılık göstermediği, yalnızca lider-üye etkileşiminin iş hayatındaki toplam kıdeme göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is designed to explore the interaction between; Person-Supervisor Fit (P-S Fit) , Leader-Member Exchange (LMX), Voice Climate and Employee Voice. The research model and the hypotheses are tested by data which were collected by surveying via easily through sampling method. Based on the results of the pilot study, the research is applied to 4-star hotel company employers in European side of İstanbul. SPSS.20, AMOS 20 ans SPSS Process Macro v.3.4 package programs and software are used for he statistical analyzes and there are 336 valid surveys. According to findings of the study, hypothesis based on the positive and statistically effect of person-supervisor fit with employee voice, was accepted. The hypotheses are accepted; LMX has a fully mediation effect on the relationship between P-S fit and employee voice and voice climate has a partial mediation on the relationship between P-S fit and employee voice. According to findinds of mediating tests; the possible effect of person-supervisor fit on employee voice changes because of the indirect effect of LMX and voice climate. Another important finding is that as the LMX increases, voice climate is strengthened. According to the results of the statistical analysis on demographic caharacterstics; there is no significant differences in the variables according to gender, age, education level, department, status, tenure of work place or total tenure. It is found that only LMX indicates a sinificant difference according to total tenure.