An investigation into the relationships between learner autonomy, language engagement and academic achievement
Öğrenen özerkliği, dil uğraşı ve akademik başarı arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
- Tez No: 294064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma 2010?2011 eğitim-öğretim yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde 3. ve 4. sınıfta okuyan öğrencilerin öğrenen özerkliği, İngilizce ile olan uğraşları ve akademik başarıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır.Bir örnek olay niteliğinde olan bu çalışmada gerekli verileri toplamak için nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Öğrencilerin öğrenen özerkliği, dil ile olan uğraşları ve akademik başarıları ile ilgili verilere ulaşmak için anket çalışmasından ve yarı yapılandırılmış mülakatlardan yararlanılmıştır. Buna göre nicel veriler, 2010?2011 eğitim-öğretim yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde 3. ve 4. sınıfta okuyan 83 üniversite öğrencisinden toplanmıştır ve bu veriler 8 öğrenciyle yapılan mülakatlarla desteklenmiştir. Araştırmanın amacına bağlı olarak gerekli ölçütler göz önünde bulundurularak, her iki örneklem seçiminde de olasılı olmayan amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır.Nicel verilerin analizi SPSS 16.0 programı aracılığı ile betimsel analizler ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak yapılmıştır. Mülakatlardan elde edilen nitel veriler ise içerik analizi ile yorumlanmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre öğrencilerin öğrenen özerkliği, İngilizce ile olan uğraşları ve akademik başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin öğrenen özerkliği ile akademik başarıları arasındaki ilişki ve öğrencilerin İngilizce ile olan uğraşları ile akademik başarıları arasındaki ilişki orta düzeyde çıkmıştır. Diğerlerine nazaran en güçlü ilişki öğrencilerin öğrenen özerkliği ve İngilizce ile olan uğraşları arasında bulunmuştur. Mülakatların sonuçlarında da benzer ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study, conducted at the Department of English Language and Literature, Karadeniz Technical University, is an attempt to investigate the relationships between learner autonomy, language engagement and academic achievement as measured by Grade Point Average (GPA).The sample in the study consists of 83 students including senior and junior students attending the Department of English Language and Literature at Karadeniz Technical University. 8 out of 83 students are selected to conduct interviews. The participants are selected through purposive sampling which is a part of non-probability sampling.This is a case study combining qualitative and quantitative research tradition. The data is collected via questionnaires and face-to-face interviews. In analyzing the data obtained via the semi-structured interviews, qualitative analysis is used and quantitative analysis is used in analyzing the data collected via the questionnaire. The SPSS 16.0 program is used in the analysis of the quantitative data. As for the qualitative analysis, content analysis is used to determine recurring themes.The study indicates that there are statistically significant relationships between learner autonomy, language engagement and academic achievement as measured by GPA. The nature of the correlations is positive. The strongest relationship occurs between language engagement and learner autonomy while the relationship between learner autonomy and academic achievement as measured by their GPAs and the relationship between language engagement and academic achievement are moderate. The findings obtained via the interviews are consistent with the findings obtained via the questionnaire.