Halkın polis algısını etkileyen sosyal faktörler Safranbolu örneği
Social factors affecting the public perception of police case of Safranbolu
- Tez No: 294101
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN KARAKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Relations, Public Administration, Sociology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Polis Akademisi
 - Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma, ?Halkın Polis Algısını Etkileyen Sosyal Faktörler: Safranbolu Örneği? başlığı altındaki 41 sorudan oluşmaktadır. Araştırma evrenine ilişkin örneklem seçimi, Karabük ili Safranbolu ilçesinde ikamet eden vatandaşlardan, özel hedef grubu belirlenmeden ve gönüllü katılımlar ile 400 kişi üzerinde uygulanacak şekilde gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın temel amacı, Karabük ili Safranbolu ilçesinde yaşayan halkın polis algısını etkileyen sosyal faktörler ile mesleki, görsel ve davranışsal unsurların genel imaj üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmanın önemi Safranbolu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün kurumsal anlamda hizmet sunduğu halkın gözünden değerlendirilmesidir.Çalışmada değişen polis ? halk ilişkileri doğrultusunda, polis imajının da ne yönde olduğunun / olması gerektiğinin belirlenebilmesi adına, ?Halkın Polis Algısını Etkileyen Sosyal Faktörler? konusunda teorik bir çerçeve çizilmektedir. Daha sonra da, söz konusu etmenlerin halkın polis algısını ne yönde etkilendiğinin belirlenebilmesi adına, alan araştırması çerçevesinde, Karabük ili Safranbolu ilçe merkezinde gerçekleştirilen bir araştırmanın bulguları ele alınmaktadır. Değerlendirmeler doğrultusunda, büyük oranda halkın polise güven duymasının, sevip ? saymasının, desteklemesinin ve gereksiz yere şiddet uygulayan bir kuvvet olarak algılamamasının söz konusu olduğu görülmektedir.Ancak buna rağmen, polisin genel imajını daha olumlu yönde geliştirebilmesi adına alınması gereken tedbirlerden ya da gerçekleştirilmesi gereken değişikliklerden bahsetmek olasıdır.
Özet (Çeviri)
Research consists of 41 questions under the title of ?Social Factors Which Influence The People?s Police Perception ? Case of Safranbolu?. Sample selection related to the research universe is fulfilled applying 400 people residing in the town of Safranbolu district of Karabük province with their voluntary participation, without determining any special classification.The main purpose of the research is to determine the social factors influencig police perception of the people living in Safranbolu district of Karabük province besides impact of professional, visual and behavioral factors on the overall image. The importance of the research is that Safranbolu District Security Directorate is to be appraised through the eyes of people that police forces are serving intuitionally.In the study a theoretical framework on ?Social Factors Influencing People?s Police Perception? is drawn aiming to find out in what way is the image of police and in what way it should be in the line with changing police-public relations. And the within in the framework of research the findings of the survey made in the center of Safranbolu district are discussed so that such factors will be found out in what way people?s police perception was affected. In the result of evaluations it seemed that a large proportion of the people trust, like, respect, support the police and they don?t percept the police forces as user of unnecessarily violence.Nevertheless it is likely to talk which should mention about the measures be taken or changes should be put into practice to develop the overall image of the police being better.