Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun Romanlarında devlet ve cihan hakimiyeti düşüncesi
The thought of sovereignty of state and world in the novels of Mustafa Necati Sepetçioğlu
  1. Tez No: 294128
  2. Yazar: İLKNUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET USLUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Mustafa Necati Sepetçioğlu, Türk edebiyatında tarihi roman türünde adını duyurmuş önemli bir yazardır. Romanlarında İslâmiyet öncesi, İslâmi dönem ve son dönem Türk devletlerinin başlarından geçen hadiseleri ele almıştır. Türklerin devlet kurumuna duydukları ihtiyacı ve devlet hâline gelmelerini, birbirini takip eden nehir romanlarında anlatan yazar, devlet temasını romanlarında yoğun bir şekilde işlemiştir. Bunun yanı sıra romanlarında cihan hâkimiyeti düşüncesi de göze çarpar. Türk devletlerinin bu ideale neden ulaşmak istedikleri de romanlarından hareketle bu çalışmada sorgulanmıştır.`Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun Romanlarında Devlet ve Cihan Hakimiyeti Düşüncesi' başlığını taşıyan bu çalışmada, Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun otuz beş romanı tematik bir incelemeye tâbi tutulmuştur. Romanlar incelenirken kronolojik sıra göz önünde bulundurulmuştur. Söz konusu bu romanlarda yazarın devlete karşı bakış açısı ve cihan hâkimiyeti teması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Necati Sepetçioğlu who is famous in Turkish history literature is an important writer. In his novels, he discussed about the events happening in pre-Islamic, Islamic and the last era Turkish Countries. The writer, explaining the Turks? need of state foundation and their becoming a state in his novels called as `nehir?, treated the concept of nation densely. On the other hand the idea of world sovereignty is obvious in his novels. Why the Turkish states are trying to reach this aim is questioned in this article.In this article, which is called as `The Thought of Sovereignty of State and World in the Novels of Mustafa Necati Sepetçioğlu?, 35 novels of him has been investigated thematically. While investigating these novels, chronological order has been implemented. In these aforementioned novels the writer?s perspective on states and the world sovereignty has been investigated.