Arapçada çoğul vezinleri
The plural forms in Arabic
  1. Tez No: 294138
  2. Yazar: AHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Arapçada kelime adet bakımından müfred, tensiye ve çoğul olmak üzere üçkısımdan oluşur. Çoğulluğun ön hazırlığı olan tensiye de bir tür çoğuldur. Buçoğulluk sistemi içinde cemi müzekker sâlim ve cemi müennes sâlim çoğul türleriyanında yüzden fazla kırık çoğul vezni bulunur. Düzensiz (kırık) çoğullar, müfredkelimelerin kendilerinde çoğul yapıldığı vezinlerdir. Bu çoğul türü, bu dili inceleyenve özellikle dışardan öğrenmeye çalışanlar için problem teşkil eder. Bundan dolayıözellikle son dönemlerde araştırma ve inceleme konusu olmuştur..Müred kelimeleri hangi cemi vezninde çoğul yapılacağı önemli bir konu olup,belli şartları ve kuralları vardır. Bu şartları uymadan bu vezinlerde çoğul yapılankelimeler de mevcuttur. Kırık çoğullar cem-i kıllet ve cem-i kesret olmak üzere ikiyeayrılır. Yine kırık çoğullar içerisinde müntehe'l-cumû ve şibh-i feâlîl vezinleri vardır.Arapçada çoğullar, nisbet, gayr-i munsariflik ve tasğîr konularıyla da irtibatlıolup çoğul kelimeler bu konularda belli şartlar dahilinde ele alınır.
Özet (Çeviri)
In Arabic, words are of three categories with regard to number: singular, dualand plural. The dual which is preliminary for plurality is a kind of plural. Besides themasculine sound plural and the feminine sound plural, in this plural system there aremore than hundred plural forms at which singulars are broken. The broken plural ishandicap to those who study this language and especially to the Arabic learnersabroad. For that, it lately has been subject of research and study.The fact that singular words at which form they are to be plural is an importantissue and it has its own distinct conditions and rules. There are some words that hasbeen broken at forms that are not in accordance with rules. The broken plurals aredivided into two as jamu?l-qillah ( ??? ????? ) and jamu?l-kathrah ( ??? ?????? ). Again withinthe broken plurals there are muntaha?l-jumu ( ????? ?????? ) and shibhu?l-vaaleil ( ??????????? ) forms.In Arabic the plurals are linked to the indeclinable ( ??? ??????? ), the diminutive???????) ), the attributive noun ( ??? ??????? ) and the plural nouns are evaluated inaccordance with these subjects.