10. sınıf Biyoloji dersinde okutulan populâsyon ekolojisi konusunun öğretilmesinde sunuş yolu ve gezi ?gözlem yöntemi kullanılarak öğrenme üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
At the population ecology topic, (That is being taught in 10 th class biology lesson ): To use presentation method and excursion observation method and compare these methods effects on learning
  1. Tez No: 294170
  2. Yazar: AYŞE NUR ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı; 10. Sınıflarda öğretilen populasyon ekolojisi konusunda sunuş (klasik) yöntemin ve gezi ? gözlem yönteminin kullanılması ve bu yöntemlerin öğrenci başarısı üzerinde farklarının karşılaştırılmasıdır .Evrenini, Mersin ili Anamur ilçesi, Anamur Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Çalışma, hazırlamış olduğum populasyon ekolojisi başarı testine göre yürütülmüştür .Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 13.0 paket programı, verilerin analizinde ise % ifadeler, t testi ve varyans analizi kullanılmıştır .Araştırma sonunda iki grup arasında istatistiksel olarak farklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is at the population ecology topic , ( that is being taught in 10 th class biology lesson) : to use presentation method and excursion ? observation method and comparing these methods effects on achievement of learning.The universe of this study include secondary school in Anamur of Mersin (10 th classes ) of Anamur Anatolion High School . This study was carried out according to the achievement test prepared by me .The data obtained from the test was analyzed using SPSS 13.0 programme by t-test and varience analysis .The result of the study showed that the differences among groups are statistycally meaningful .