23 Haziran 2019 İstanbul Yerel Seçimlerinde yazılı basının adaylar Binali YILDIRIM ve Ekrem İMAMOĞLU'na yaklaşımı: Hürriyet, Sözcü ve Sabah Gazeteleri örneği
The approach of the printed media to the candidates Binali YILDIRIM and Ekrem IMAMOGLU in the 23 June 2019 Istanbul Local Elections: An example of Hurriyet, Sözcü and Sabah Newspapers
- Tez No: 805680
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Seçimler, demokratik sistemlerin olmazsa olmazıdır. Tarih boyunca her ne kadar genel seçim kavramı önemli görülmüş olsa da yerel seçimler ile mikro düzeyde alınan kararların, makro yapıyı etkileyecek sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Günümüzde ise yerel seçimlere olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu duruma katkı sağlayan en önemli araç kuşkusuz basındır. Basın; haber verme, eleştirme-denetleme ve kamuoyunu oluşturma-açıklama işlevleri ile toplumun düşüncelerini etkileme ve yön verme gücüne sahiptir. Basının bu gücü onu demokratik sistemlerde yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç konumuna getirmiştir. Demokratik sistemlerde dördüncü güç olarak basın, halkın gözü ve kulağı olarak doğruyu ve haklıyı temsil etmektedir. Bu temsil özelliği sonucu olarak da iktidarı denetler ve yanlışlarını, eksikliklerini ortaya çıkarır. Bu tez çalışmasında; 23.05.2019-22.06.2019 tarihleri arasında 23 Haziran 2019 İstanbul Yerel Seçim sürecinde seçili gazetelerin adaylar hakkındaki haberleri ve adaylara yer veriş şekilleri birçok açıdan incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, farklı yayın politikasına ve farklı siyasi görüşe sahip üç gazete olan Hürriyet, Sözcü ve Sabah gazetelerinin belirlenen tarih aralığındaki vitrin sayfaları içerik analizi yöntemi ile analiz edilip incelenmiştir. Buradaki en önemli amaç, gazetelerin siyasi görüşlerinin yayınlarına yansıyıp yansımadığının belirlenmesidir. Araştırma kapsamında 23 Haziran 2019 İstanbul Yerel seçimlerinin incelenmesinin nedeni, bu seçimin 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Yerel seçimlerinin yargı kararı ile iptal edilerek yenilenmesi sonucu yapılmış olmasıdır. Ayrıca bu seçimin bir diğer özelliği de 2004 yılından beri AK Parti'nin yönetiminde olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının CHP yönetimine geçmiş olmasıdır. Analiz sonucu elde edilen verilere göre; özellikle Sözcü ve Sabah gazeteleri belli bir ideolojiyi benimsemiş olduğundan, incelenen dönemde vitrin sayfalarında yayınladıkları haberlerde ideolojik görüşüne yakın adaya ağırlık verdikleri görülmüştür. Sözcü gazetesinin Ekrem İmamoğlu'nu, Sabah gazetesinin ise Binali Yıldırım'ı destekleyen bir yaklaşım ile haber yayınladığı görülmüştür. Bunun yanında bu iki gazete yayımladıkları haberlerde diğer adaya tam tersi bir yaklaşım sergilemişlerdir. Merkez medya olarak adlandırabileceğimiz Hürriyet gazetesi ise; incelenen diğer gazetelere oranla her iki aday ile ilgili en az habere yer vermiştir. Her iki adayla ilgili olarak pozitif tonlu bir habere yer vermeyen gazetenin objektifliğe en yakın yayını yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Elections are indispensable in democratic systems. Although the concept of general elections has been considered important throughout history, it is known that local elections and decisions taken at the micro level have consequences that will affect the macro structure. Today, the interest in local elections is increasing day by day. The most important tool contributing to this situation is undoubtedly the press. Press; It has the power to influence and direct the thoughts of the society with its functions of informing, criticizing-supervising and forming-explaining public opinion. This power of the press has made it the fourth power in democratic systems after the legislature, executive and judiciary. As the fourth power in democratic systems, the press represents the truth and the just as the eyes and ears of the people. As a result of this representation feature, it controls the power and reveals its mistakes and deficiencies. In this thesis study; during the 23 June 2019 Istanbul Local Election process between 23.05.2019 and 22.06.2019, the news about the candidates and the way they included the candidates were tried to be examined in many ways. In the study, the showcase pages of Hürriyet, Sözcü and Sabah newspapers, which are three newspapers with different publishing policies and different political views, were analyzed and examined by the content analysis method. The most important purpose here is to determine whether the political views of the newspapers are reflected in their publications. The reason for examining the 23 June 2019 Istanbul Local Elections within the scope of the research is that this election was held as a result of the cancellation and renewal of the Istanbul Local Elections held on 31 March 2019 with a judicial decision. In addition, another feature of this election is that the Istanbul Metropolitan Municipality, which has been under the administration of the AK Party since 2004, has passed to the CHP. According to the data obtained as a result of the analysis; especially since Sözcü and Sabah newspapers adopted a certain ideology, it was seen that they gave weight to the candidate who was close to their ideological view in the news they published on the showcase pages in the period under review. It has been observed that Sözcü newspaper published news with an approach supporting Ekrem İmamoğlu and Sabah newspaper with an approach supporting Binali Yıldırım. These two newspapers showed the opposite approach to the other island in the news they published. The Hürriyet, which we can call the central media; compared to the other newspapers examined, it included the least amount of news about both candidates. It was observed that the newspaper, which did not include a positive news about both candidates, had the closest publication to objectivity.