Menopozlu kadınların kemik mineral yoğunluğu ölçümleriyle beden kitle indekslerinin ve beslenme durumlarının ilişkilendirilmesi
Body mass index and food consumption to investigate the relationship between bone mineral density in menopausal women
  1. Tez No: 294195
  2. Yazar: KUDRET ALÇİÇEK KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada amaç menopoz tanısı konmuş, kemik mineral yoğunluklarını etkileyecek herhangi bir hastalık tanısı bulunmayan ve kalsiyum ve D vitamini takviyesi almayan kadınlarda, kemik mineral yoğunluklarının, beden kitle indeksleri ve besin tüketimleriyle ilişkisini araştırmaktır. Çalışma 2010-2011 yılları arasında ortalama yaşları 51.33±4.12 olan beden kitle indeksine göre ideal kilolu 18, kilolu 22, obez 20 kişi, toplam 60 kadın olgu üzerinde yapılmıştır. Boy ve kiloları ölçülerek beden kitle indeksleri ( BKİ) hesaplanmıştır. Sosyodemografik durumları, beslenme ve düzenli egzersiz alışkanlıkları anket kapsamında kaydedilmiştir. Katılımcılar beden kitle indekslerine göre normal kilolu, fazla kilolu ve obez olarak üç gruba ayrılmış, kemik mineral yoğunlukları ölçülmüştür. L1-L4 femur boynu kemik mineral yoğunlukları ve T skorları tespit edilmiştir. Katılımcıların eğitim durumları, meslekleri, işe devam etme durumları, çay-kahve, kolalı içecek ve süt-süt ürünleri tüketme sıklıkları, alkol kullanımları, günlük aktivite durumları ile beden kitle indeksleri ve t skor sınıflamaları kıyaslandığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study were diagnosed with menopause in women without a diagnosis of a disease affecting bone mineral density, calcium and vitamin D supplements, body mass index and food consumption to investigate the relationship between bone mineral density. This study between 2010-2011, the mean age 51.33 ± 4.12, according to body mass index of 18 ideal weight, 22 overweight, 20 obese ,was conducted on a total of 60 female patients. Height and weight measured and body mass index (BMI) was calculated. Sociodemographic status, diet and regular exercise habits were recorded within the scope of the survey. According to body mass index patients were divided into three groups: normal weight, overweight and obese and bone mineral density were measured. L1-L4 and femoral neck bone mineral density, and t-scores were determined. Participants' education levels, occupations, to continue to work situations, tea and coffee, cola drinks and frequency of consumption of milk-dairy products, alcohol use, daily activity situations, compared with body mass index and t scores, a statistically significant association was found between the groups.