Tip 2 diabetes mellituslu postmenopozal kadınlarda gözlenenosteoporoz ile vertebral fraktür sıklığı, bunların diyabetinmikrovasküler komplikasyonları ve metabolik bulgularla olanilişkileri
The frequency of osteoporosis and vertebral fractures in postmenopausal women with type 2 diabetes mellitus and their relationship with clinical and metabolic findings
- Tez No: 949029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENDİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada postmenopozal tip 2 DM'li kadınlarda osteoporoz ve vertebral fraktür sıklığını ve bunların metabolik değerler ve DM'nin kronik mikrovasküler komplikasyonlarla ilişkisini inceleme amaçlandı. Çalışmaya 42 postmenopozal tip 2 DM'li kadın hasta alındı. Kemik yoğunluğu ölçümlerine etkili olabileceği düşünülen endokrinolojik ve metabolik hastalığı, ilaç kullanımı olan hastalar ve daha önceden kırık hikayesi bulunan, bilinen herhangi bir kemik hastalığı olanlar çalışmaya alınmadı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, DM süreleri, menopoz süreleri, kullandıkları ilaçlar, sigara veya alkol kullanımları, günlük kalsiyum alımları, haftalık egzersiz süreleri sorgulandı. Boy, kilo, bel çevresi, tansiyon ölçümleri yapıldı. 8-12 saatlik açlık sonrası açlık kan şekeri, kreatinin, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid düzeyi, yemekten 2 saat sonra da tokluk kan şeker düzeyi ölçüldü. Hastaların 24 saatlik idrarları toplatılarak proteinüri düzeyi bakıldı. Cockcroft-Gault formülüne göre kreatinin klirensi, Modification of Diet in Renal Disease (MDRD) formülüne göre de glomerül filtrasyon hızı hesaplandı. Göz dibi muayeneleri yapılarak diyabetik retinopati değerlendirilmeleri, alt ekstremite duyu ve motor muayeneleri yapılarak da periferik nöropati değerlendirilmeleri yapıldı. Hastaların kemik mineral yoğunluklarını belirlemede DEXA yöntemi, vertebral fraktür varlığı ve derecesini belirlemede lateral torakolomber grafilerle semikantitatif Genant yöntemi kullanıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 16.0 programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler ortalama ± standart sapma veya yüzdeye göre ifade edildi. Gruplar arasındaki farklılıklar sürekli değişkenler için Mann Whitney U testi, kategorik değişkenler ise x2 testi veya Fisher's exact testi kullanılarak analiz edildi. Odd's ratio (OR) ve güven aralığı (%95 CI), bağımsız değişkenler ve morfometrik vertebral kırıklar tek değişkenli analizden elde edildi. İstatistiksel anlamlılık P ≤ 0,05 düzeyi olarak kabul edildi. Çalışmanın sonunda yüksek oranda osteoporoz ve vertebral fraktür saptandı, osteoporoz ve vertebral fraktür arasında ilişkiye bakıldığında anlamlı ilişki saptanmadı. Vertebral fraktür ile DM süresi, menopoz süresi ve metabolik değerler arasındaki ilişki değerlendirildiğinde metabolik değerlerden tokluk kan şekeri ve menopoz süresi ile vertebral fraktür anlamlı olarak ilişkilendirildi. Diyabetin kronik komplikasyonları açısından vertebral fraktür sıklığına bakıldığında diyabetik nöropati ve vertebral fraktür arasında anlamlı ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the frequency of osteoporosis and vertebral fractures in postmenopausal women with type 2 diabetes mellitus (DM) and their relationship with metabolic values and chronic microvascular complications of DM. The study included 42 postmenopausal women with type 2 DM. Patients with endocrinological and metabolic diseases, medication use that could affect bone density measurements, a history of fractures, or any known bone disease were excluded from the study. The age, duration of DM, duration of menopause, medications used, smoking or alcohol consumption, daily calcium intake, and weekly exercise duration of the included patients were questioned. Height, weight, waist circumference, and blood pressure measurements were taken. After 8-12 hours of fasting, fasting blood glucose, creatinine, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride levels, and postprandial blood glucose levels were measured 2 hours after the meal. The 24-hour urine samples of the patients were collected to check proteinuria levels. Creatinine clearance was calculated using the Cockcroft-Gault formula, and glomerular filtration rate was calculated using the Modification of Diet in Renal Disease (MDRD) formula. Diabetic retinopathy evaluations were performed through fundus examinations, and peripheral neuropathy evaluations were performed through sensory and motor examinations of the lower extremities. The DEXA method was used to determine bone mineral density, and the semi-quantitative Genant method with lateral thoracolumbar radiographs was used to determine the presence and degree of vertebral fractures. The findings obtained in the study were evaluated using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 16.0 program. Descriptive statistics were expressed as mean ± standard deviation or percentage. Differences between groups were analyzed using the Mann Whitney U test for continuous variables and the chi-square test or Fisher's exact test for categorical variables. Odds ratio (OR) and confidence interval (95% CI) were obtained from univariate analysis of independent variables and morphometric vertebral fractures. Statistical significance was accepted as P ≤ 0.05. At the end of the study, a high rate of osteoporosis and vertebral fractures was detected, and no significant relationship was found between osteoporosis and vertebral fractures. When the relationship between vertebral fractures and the duration of DM, duration of menopause, and metabolic values was evaluated, postprandial blood glucose and duration of menopause were significantly associated with vertebral fractures. Regarding the frequency of vertebral fractures in terms of chronic complications of diabetes, a significant relationship was found between diabetic neuropathy and vertebral fractures.