Fazla kilolu ve obez bireylerde duygu değişiklikleri ve yeme eğilimi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the emotional variations and eating tendency relation in overweight and obese individuals
- Tez No: 294194
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, BKI>25kg/m² olan, 20-60 yaş aralığındaki bireylerin farklı duygu durumlarındaki yeme eğilimi değişikliklerinin ve tercih edilen besinlerin değerlendirmesi amacı ile planlanmıştır. Bu araştırma 2010 yılında özel bir sağlık merkezine başvuran, 53'ü (%37,9) erkek ve 87'si (%62,1) kadın 140 yetişkin birey'e `Fazla kilolu ve obez bireylere duygu değişikliği ve yeme eğilimi ilişkisinin değerlendirilmesi' anketinin uygulanması ile yapılmıştır. Üzgün ve mutsuzken, endişeli ve kaygılı iken, yalnızlık hissinde, aşk heyecanında, başarısızlık/yenilgi hissinde, halsizlikte, sınav/iş stresinde büyük çoğunluğunun (sırasıyla %33.6, %34.3, %33.6, %35, %34.3, %57.1, %34.3) normalden az yediği; travma sonrası olguların yarısından fazlasının (%52.1) hiç yemediği, mutlu olunan zamanlarda ise çoğunluğun (%40'ı) `yemem değişmez' dediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research is planned to evaluate the variations in eating tendencies and preferred nutrients of individuals with an age range of 20-60 and BMI>25kg/m² in different mood conditions. This research is done with 53 male (37.9%), 87 female (62.1%) total of 140 individuals that had applied to a private health care center via the ?mood variation and eating tendency relation evaluation in overweight and obese individuals? survey test. If one can evaluate the eating tendencies of the test subjects in different mood conditions, one can see that majority of the test subjects consume less than normal amount of nutrients when they feel unhappy, anxious, desolated, in love, failure, fatigue, under work/job stress with the percentages of 33.6%, 34.3%, 33.6%, 35%, 34.3%, 57,1%, 34.3% accordingly; more than half 52% of the post traumatic test subjects consume nothing, whenever the test subjects feel pleased and joyful, it is noted that the majority of the test subjects with a percentage of 40% stated that there is no change in the amount of the nutrients they consume.