Analysis of carbohydrates in molasses by high pressure liquid chromotography
Yüksek basınç sıvı kromotografisi ile melasdaki karbonhidratların analizi
  1. Tez No: 29421
  2. Yazar: DEFNE SÜRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZ YÜKSEK BASINÇ SIVI KROMATOGRAFÎSÎ ÎLE MELASDAKI KARBONHİDRATLARIN ANALİZİ SURAL, Defne Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. R. Sezer AYGÜN Şubat, 1993, 84 sayfa Bu çalışmada, yüksek basınç sıvı kromatografisi (HPLC) ile pancar ve kamış melaslarmdaki sakaroz ve invert şeker (glukoz ve f ruktoz ) miktarları tayin edildi. Şeker fabrikası yan ürünlerinden biri olan melasta bulunan bu şeker bileşiklerinin Ca2+-katyon değiştirici kolonla analizleri yapıldı. Sakaroz ve invert şekerin analizleri kolon sıcaklığının 85°C, refraktif indeks (RI) dedektör sıcaklığının 36 °C, eluent akış hızının 0.4 mL/min, enjeksiyon hacminin 50 uL ve dedektör atenüasyonunun 8xl0~5 RIU/FS olduğu çalışma koşullarında gerçekleştirildi.Invert şeker ve sakarozun analizi için kullanılan bu metod Uluslararası Tekdüzen Şeker Analiz Metotları Komisyonu (ICUMSA) tarafından kamış melasları için önerilen bir metotdur. Bu çalışmada, söz konusu metodun pancar melasları için de uygulanabileceğini göstermek amaçlandı. Dört şeker fabrikasından alınan örneklerdeki sakaroz ve invert şeker miktarları ICUMSA metoduna göre hesaplandı. Şekerlerin pik alanı değerlerinin hassas olarak belirlenmesi elektronik integrator sistemiyle gerçekleştirildi. Tayin edilebilir en düşük miktarlar, sinyalin gürültüye oranı (S/N) 2 alınarak, w/v yüzdesi şeklinde sakaroz, glukoz ve fruktoz için sırası ile, 0.05, 0.10 ve 0.11 olarak bulundu. Sonuçta; HPLC metodunun sonuçları tartışıldı ve ICUMSA 'nm önerdiği diğer resmi metodlarm sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Anahtar Kelimeler : Sakaroz, glukoz, fruktoz, invert şeker, melas, yüksek basınç sıvı kromatograf isi, ICUMSA. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 405.03.01 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF CARBOHYDRATES IN MOLASSES BY HIGH PRESSURE LIQUID CHROMATOGRAPHY SURAL, Defne M. S in Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. R. Sezer AYGÜN February, 1993, 84 pages In this study, the sucrose and the invert sugar (glucose and fructose) contents of beet and cane molasses were determined by high pressure liquid chromatography (HPLC). These sugar compounds present in molasses which is one of the sugar factory by-products were analyzed by the Ca^+-cation exchange column. The determination of sucrose, glucose and fructose was achieved at the working conditions of 85°C column temperature, 36 °C refractive index (RI) detector temperature, 0.4 mL/min eluent flowrate, 50 pL injection volume and 8xl0~5 RIU/FS detector attenuation. XXIThe method used for the analysis of sucrose, glucose and fructose was proposed by the International Commission for uniform Methods of Sugar Analysis (ICUMSA) for cane molasses. In this study, it was aimed to show that this method is also applicable for beet molasses. The amounts of the sucrose and the invert sugar in the samples from four sugar factories were calculated according to ICUMSA method. The accurate estimation of the peak area values for the sugars was achieved by an electronic integration system. The minimum detectable quantities by taking signal-to-noise ratio (S/N) = 2, for sucrose, glucose and fructose were found as 0.05, 0.10 and 0.11-w/v percentages respectively. Finally, the results of the HPLC method were discussed and compared with that of the other official methods proposed by ICUMSA. Keywords : Sucrose, glucose, fructose, invert sugar, molasses, high pressure liquid chromatography, ICUMSA. Science Code : 405.03.01 xv