Kronik öksürük ve gastroözofagiyal reflü hastalığı ilişkisi - patogenezde mikroaspirasyonun yeri
The relationship of chronic cough and gastroesophageal reflux disease - the role of microaspiration in pathogenesis
- Tez No: 294265
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ERDİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Kronik öksürük toplumda sık karşılaşılan, etiyolojisini ortaya koymanın oldukça zor olduğu bir durumdur. Gastroözofagiyal reflü hastalığı (GÖRH), kronik öksürük etiyolojisinde en çok sorumlu tutulan üç hastalıktan biri olup, %41'e varan oranlarda kronik öksürük nedeni olmaktadır.Amaç: Çalışmamızın esas amacı gastroözofagiyal reflü ile ilişkili kronik öksürük olgularında mikroaspirasyonun gösterilmesidir. Çalışmanın ikincil amacı ise; akciğer hastalıkları ile yakın ilişkisi olduğu bilinen gastroözofagiyal reflü olgularında bronkoalveoler lavaj (BAL) hücre dağılımının belirlenmesidir.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 8 haftadan uzun süreli öksürük yakınması olan, sigara veya çevresel irritan maruziyeti olmayan, anjiotensin değiştirici enzim inhibitörü kullanmayan, akciğer grafisi ve solunum fonksiyon testleri normal olan, son üç ay içinde solunum yolu enfeksiyonu öyküsü olmayan, astım veya üst hava yolu öksürük sendromu ile uyumlu bulguları olmayan, bağışıklık baskılayıcı durumu olmayan olgular dahil edilmiştir. 161 olgu taranmış, dışlama kriterlerini taşımayan 36 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olgularda impedans ve pH monitörizasyonu ile GÖRH varlığı değerlendirilmiştir. 32 olguya BAL uygulanarak, LYM varlığı tespit edilmiştir.Bulgular: Olguların 14'ünde (% 38.9) impedans ve 24 saat pH monitörizasyonu ile patolojik reflü pozitif bulunmuştur. 22 olguda (%61.1) patolojik reflü saptanmamıştır. Olguların 9'unda (% 25) BAL'da LYM pozitif saptanmıştır. 23 olguda (% 64) BAL'da LYM izlenmemiştir.Patolojik reflüsü olan olgu grubunda kontrol grubuna göre BAL'da LYM oranı anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur (p=0.004). Reflü pozitif ve negatif grup karşılaştırıldığında BAL makrofaj, lenfosit, nötrofil ve eozinofil dağılımı açısından anlamlı fark saptanmamıştır.Sonuç: Bu çalışmada, GÖRH'na bağlı kronik öksürük etiyolojisinde reflü mikroaspirasyonunun rol oynadığını kanıtlayan sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Chronic cough is a common problem in community, and it?s difficult to define exact etiology. Gastroesophageal reflux disease (GERD) is one of the three main causes of chronic cough and it?s responsible in up to % 41 of cases.Aim: Aim of our study is to evaluate the role of microaspiration in patients with chronic cough due to GERD. Our secondary aim is assess the bronchoalveolar lavage cell distribution in patients with GERD.Methods: Patients with cough duration longer than 8 weeks were included. Patients with cigarette smoking or any environmental exposure, anjiotensin converting enzyme inhibitors (ACEI) usage, abnormal chest radiography or pulmonary function tests, immunosupression, findings compatible with asthma and upper airway cough syndrome and history of upper airway infection in the past three months were excluded. 161 cases were enrolled and 36 were included into the study. Impedance and pH monitoring was applied to all patients to evaluate GERD, lipid laden macrophage (LLM) existence with bronchoalveolar lavage (BAL) was applied in 32 patients.Results: In 14 (%38.9) of cases pathological reflux was detected with impedance and pH monitoring. In 22 (%25) of cases pathological reflux was not present. In 9 (%25) of cases lipid laden macrophage was positive in BAL, whereas in 23 patients it was negative.LLM positive cases were significantly higher in patients with pathological reflux than control group (p=0.004). BAL cell distribution was similar in patients with pathological reflux and control group.Conclusion: In this study we had results that supports the role of microaspiration in the etiology of chronic cough due to GERD.