Erken gebelikte transvajinal ultrasonografi ile ölçülen kroiodesidual kalınlığın, maternal serum ß hcg değerleri ve uterin arter doppler indeksleri ile korelasyonu ve gebelik sonucuyla ilişkisi
Measurement of choriodecidual thickness by transvaginal ultrasound and measurement of maternal serum ß hcg, uterin artery doppler indexes and their association with pregnancy outcomes.
  1. Tez No: 294271
  2. Yazar: ZEYNEP BAĞLAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM KARADADAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Erken gebelik döneminde transvaginal ultrasonografi, biyokimyasal belirteçler ve uterin arter doppler indekslerinin gebelik prognozuna etkilerini saptamak için bu çalışma düzenlenmiştir.Yöntem: Tekil, uterin anomalisi, submuköz myomu, servikal yetmezliği olmayan, x grubu ilaç kullanımı olmayan, kontrolsüz hipertansiyon ve diabetes mellitusu olmayan, ultrasonografide gebelik kesesi normal olan 164 gebe prospektif çalışmaya alındı. Transvaginal ultrasonografi ile endometrial kalınlık gestasyonel keseyi içerecek tarzda, koriodesidual kalınlık (gestasyonel keseyi çevreleyen hiperekoik alan kalınlığı), gestasyonel kese çapı, yolk kesesi çapı milimetre cinsinden ölçülerek ortalaması hesaplandı, CRL en uzun eksende ölçüldü, fetal kalp hızı atım/dk biriminden hesaplandı, Aynı gün hastanın serum progesteronu ng/dl cinsinden ve serum ß-hCG değeri ise mIU/ml cinsinden biyokimya laboratuvarında belirlendi. Onbir-ondört ve 19-22. haftalarda uterin arter doppler indeksleri ölçüldü ve sağ ve sol uterin arterin ortalama PI değeri hesaplandı. Uterin arter doppler dalga formlarında tek ve bilateral erken diastolik çentik bulunması not edildi. Bulguların istatistiksel analizi yapıldı.Bulgular: Abortus, komplike ve normal grupta ortalama endometrial kalınlık sırası ile 28,27 ± 8,26 mm, 33,72 ± 10,41 mm, 32,53 ± 7,79 mm olarak bulundu ( P=0,103). Koriodesidual kalınlık açısından olgular değerlendirildiğinde; abortus yapan 23 olgunun ortalama koriodesidual kalınlığı 4,14 ± 1,7 mm olarak hesaplandı. Komplike ve normal olarak sonuçlanan olgularda koridesidual kalınlık sırası ile 4,63 ± 1,6 mm, 4,39 ± 1,2 mm olarak hesaplandı ( P=0,228). GK çapı abortus, komplike ve normal grupta sırası ile 20,18 ± 8,9 mm, 23,5 ± 8,8 mm, 23,6 ± 6,7 mm olarak hesaplandı ( P=0,011 ). Ortalama yolk kesesi çapı abortus grubunda 4,65 ± 2,09 mm, komplike grupta 4,7 ± 0,7 mm ve normal grupta 4,6 ± 0,6 mm olarak hesaplandı ( P=0,186). CRL değerine bakıldığında abortus grubunda ortalama değer 7,1 ± 4,98 mm daha düşük hesaplandı. Komplike ve normal grupta CRL değeri sırası ile 10,9 ± 4,6 mm, 9,9 ± 4,8 mm olarak hesaplandı. Komplike ve normal grupta FHR değeri sırası ile 142 ± 20 /dk ve 140 ± 20 /dk olarak hesaplandı. Abortus grubunda dakikadaki kalp atım değeri 111 ± 31 /dk daha düşük bulundu. Ortalama ß HCG değeri abortus grubunda 32.866 ± 36.734 mIU/ml, komplike grupta 65.969 ± 40.685 mIU/ml, normal grupta 63.613 ± 32.962 mIU/ml olarak hesaplandı. (P=0,000 ). Progesteron değeri abortus grubunda 13,16 ± 5,6 ng/ml, komplike grupta 19,5 ± 5 ng/ml, normal grupta 21,47 ± 6,39 ng/ml olarak hesaplandı (P=0,000 ). Abortus grubunda sadece 1 vaka 18. haftada missed abortus tanısı aldı ve gebeliği sonlandırıldı. Bu vakanın uterin arter ortalama PI deperi 1,95 idi ve dalga formunda bilateral erken diastolik çentik izlendi. Komplike ve normal grup arasında11-14. hafta uterin arter doppler indeksleri, tek taraflı ve bilateral erken diastolik çentik saptanması açısından anlamlı fark saptanmadı (P=0,060) 19-22. hafta uterin arter ortalama PI değeri ve dalga formunda bilateral çentik bulunma açısında normal ve komplike grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (P=0,094).Sonuç: Çalışmamızda, gebeliğin 5-9. haftalarında, serum progesteron düzeyi ve ß-hCG, gestasyonel kese çapı, CRL ve fetal kalp atım hızı gebelik prognozu hakkında bilgi verebilirken endometrial kalınlık, koriodesidual kalınlık, yolk kesesi çapı ve uterin arter doppler indekslerinin gebelik prognozunu belirlemede etkin bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is arranged to determine the effect of transvaginal ultrasound, biochemical indicators and uterine artery Doppler indexes on outcome of pregnancy in early pragnancy period.Methods: 164 women with singleton pregnancies were studied and all these women did not use x category medicine and have no uterine abnormality, submucous myomas, incompetent cervix, severe hypertension and diabetes mellitus. Endometrial thickness which contains gestational sac, chroiodecidual thickness (hyperecogenic area which surrounds the gestational sac), diameter of gestational sac, diameter of yolk sac measured with the transvaginal ultrasound in milimeters. CRL was measured in the widest axis. Fetal heart rate is calculated as beat count/min. In the same time, serum progesteron and ß-hCG values of patient were determined as ng/dl and mlU/ml in the biochemical laboratories. Uterine artery doppler indexes were measured at 11th-14th and 19th-22th weeks. Also left and right uterine artery mean PI was calculated. Uterine arteries by doppler sonography for the presence of either unilateral and bilateral notches in the waveforms are noted. All results were statistically analized.Results: In abortion, complicated and normal groups mean endometrial thicknesses were respectively 28,27 ± 8,26 mm, 33,72 ± 10,41 mm, 32,53 ± 7,79 mm (P=0,103). All the cases were assessed for choriodecidual thickness and in abortion group (23 cases) mean choriodecidual thicknes was 4,14 ± 1,7 mm. In complicated and normal groups choriodecidual thicknesses were respectively 4,63 ± 1,6 mm, 4,39 ± 1,2 mm (P=0,228). GS diameter in abortion, complicated and normal groups were respectively 20,18 ± 8,9 mm, 23,5 ± 8,8 mm, 23,6 ± 6,7 mm (P=0,011). Mean yolk sac diameter in abortion group was 4,65 ± 2,09 mm, in complicated group was 4,7 ± 0,7 mm and in normal group was 4,6 ± 0,6 mm ( P=0,186). In abortion group mean CRL measurement was 7,1 ± 4,98 mm and the lowest one. In complicated and normal groups mean CRL measurement were respectively 10,9 ± 4,6 mm, 9,9 ± 4,8 mm. In complicated and normal groups calculated FHR value were respectively 142 ± 20 /dk ve 140 ± 20 /min.In abortion group calculated FHR value was 111 ± 31 /min and the lowest one. Mean ß HCG value in abortion group was 32.866 ± 36.734 mIU/ml, in complicated group was 65.969 ± 40.685 mIU/ml, in normal group was 63.613 ± 32.962 mIU/ml (P=0,000 ). Progesteron value in abortion group was 13,16 ± 5,6 ng/ml, in complicated group was 19,5 ± 5 ng/ml, in normal group was 21,47 ± 6,39 ng/ml (P=0,000 )In abortion group only 1 case at 18th gestational week was diagnosised missed abortion and pregnancy was terminated. In this case uterine artery mean PI value was 1,95 and bilateral notches in the waveforms are noted. There was statistically no deffirent in complicated and normal group for11-14th weeks uterine artery doppler indexes, present of unilateral and bilateral notches in the waveforms (P=0,060). 19-22th weeks uterine artery mean PI value and present of bilateral notches in the waveforms in normal and complicated group there was statistically no deffirent (P=0,094).Conclusion: In our study in 5-9th gestational weeks serum progesteron ve ß-hCG values, gestastional sac diameter, CRL and fetal heart rate can be beneficial for the outcome of pregnancy. Endometrial thickness, chroiodecidual thickness, yolk sac diameter and uterine artery doppler indexes can?t be beneficial for the outcome of pregnancy.