Ev ventilasyonu ile izlenen çocuk hastaların demografik özellikleri ve uzun dönem izlemlerinin retrospektif değerlendirilmesi
A retrospectıve evaluatıon of demographıcal characterıstıcs and long- term trackıng of pediatrıc patıents wıth home ventılatıon
- Tez No: 294274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2003-2011 yılları arasında izlenen ve ev ventilasyonu programına alınan hastaların demografik özelliklerinin ve uzun dönem izlemlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 2003-2011 yılları arasında EÜTF pediatrik yoğun bakım ünitesinde izlenerek ev tipi mekanik ventilasyon programına alınmış hastalar arasında retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların dosyaları tarandıktan sonra hastaya ve aileye ait demografik veriler kaydedildi. Ayrıca aileler ile hastaların mevcut durumlarına ilişkin kısa bir telefon görüşmesi yapılarak psikososyal bilgi formu dolduruldu. Bu form ile ailelerin çocuklarının yoğun bakım ünitesine yatışı ve evde taburculuk sürecindeki etkilenimleri, kaygıları, psikolojik ve tıbbi yardıma olan ihtiyaçları kaydedildi.Bulgular: Çalışmaya toplam 35 hasta alındı. Ev ventilasyonu ile izleme alınan hasta grubunun büyük bir çoğunluğunu nöromusküler ve nörometabolik hasta grubunun oluşturduğu saptandı. Hastaların %85.7'sini invaziv mekanik ventilasyon desteği ile izlenen, %14.3'ünü noninvaziv mekanik ventilasyon desteği ile izlenen hastalar oluşturdu. Yoğun bakım ünitesinde ortalama yatış süresi 99.65 gün (SD±83.2), evde ortalama izlem süresi 28.88 ay (SD±25.57) olarak saptandı. İzlemde hastaların %28.6'sı öldü. Ailelerin acil durumlarda en sık olarak yoğun bakım ünitesinden sorumlu doktoru aradıkları saptandı. Annelerin çocuklarının bakımını üstlenmesinden dolayı çalışan annelerin %92.3'ü işlerini kaybetti. Yaşadıkları zorluklar nedeni ile tıbbi yardıma ihtiyaç duyan aile sayısı % 68.6, psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyan aile sayısı ise %77.1 olarak saptandı. Annelerin eğitim seviyesinin ve ailenin yaşadığı yerin, hastaların evdeki izlem süresini, sağ kalımını etkilemediği saptandı. Baba eğitim seviyesinin artması ile acile başvuru sıklığının azalması arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p 0.05). İnvaziv ya da noninvaziv ventilasyon desteği ile izleniyor olmak ailelerin yaşamını, sosyal hayatlarını, kaygılarını, psikiyatrik yardıma olan ihtiyaçlarını istatistiksel olarak etkilememiştir (p >0.05).Hastaların evdeki izlem süreleri, ailelerin sosyal hayatlarını, duydukları kaygıyı ve psikiyatrik yardıma olan ihtiyaçlarını istatistiksel olarak etkilememiştir (p>0.05).Sonuç: Türkiye'de evde mekanik ventilasyon çok nadir olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle çok az sayıda deneyimimiz vardır. Evde mekanik ventilasyon uygulamalarının artmasıyla daha fazla bilgi ve deneyime sahip olunacaktır. Ülkemizde hekimler, sağlık bütçesi ve hasta grubunun sosyokültürel yapısından dolayı gelişmiş ülkelere göre ev tipi mekanik ventilasyonu daha az sayıda planlamaktadırlar. Bizim çalışmamız Türkiye'de profesyonel hemşirelik hizmetlerinin ve solunum terapistlerinin yetersiz olmasına rağmen evde mekanik ventilasyonun güvenli ve başarılı bir şekilde uygulanabildiğini göstermiştir. Sonuç olarak Türkiye'de ve gelişmekte olan ülkelerde kronik solunum yetmezliğine sahip pediatrik yaş grubunun izleminde evde mekanik ventilasyon uygulamalarının çok önemli bir rolü vardır. Farklı eğitim seviyelerine sahip aileler tarafından kolay ve güvenli bir şekilde ugulanabilen maliyet etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the demographics characteristics of patients, taken into home ventilation program, monitored at the Pediatric Intensive Care Unit in Ege University Faculty of Medicine (EÜTF) between the years 2003-2011 and to evaluate the long-term tracking retrospectively.Materials and Methods: The study was held retrospectively among the patients monitored at the EÜTF pediatric intensive care unit between the years 2003-2011 and also taken into home mechanical ventilation program. After scanning the files of patients, the demographic data of patients and their families were recorded. In addition, the psycho-social information form related to the current status of patients and their families was filled in during a short telephone interview. Families? influences, anxieties, psychological and medical assistance needs during their children?s intensive care unit admission and discharge process to their home were recorded with this form.Findings: A total of 35 patients were enrolled in this study. The large majority of the groups monitored by home ventilation method were neuromuscular and neuro-metabolic patients. The 85.7 percent of patients were followed by invasive mechanical ventilation support, and 14.3 percent of them were followed by noninvasive mechanical ventilation support. It was found that the average length of stay in intensive care unit was 99.65 days (SD ± 83.2), and the average length of follow-up at home was 28.88 months (SD ± 25.57). During the follow up 28.6 percentage of patients died. It was found that, in emergency situations families tended to call the doctors who were in charge of the intensive care unit. Because it was mostly the mothers to took care of their children, a 92.3 percent of the working mothers had to lose their jobs during this period. The percentage of families who needed medical attention due to difficulties they had was 68.6 while the needs of psychiatric help were found to be 77.1%. Mothers' education level and residential location of the family did not affect the survey and duration of follow-up of patients at home. A statistically significant relationship (p 0.05). Being tracked by invasive or noninvasive ventilation support has not affected the living conditions, social lives, their anxiety or psychiatric help needs of patients statistically. (P> 0.05) Additionally, the duration of home follow-up did not affect the patients? families? social lives, their concerns and needs for psychiatric help statistically. (P> 0.05)Conclusion: Mechanical ventilation at home is very rarely used in Turkey, so there is very little experience regarding this method. More information and experience will be achieved with the increase in number of mechanical applications at home. In our country, doctors have devised less mechanical applications at home compared to developed countries because of low health care budget and socio-cultural structure of the group of patients. Our study has shown that in spite of inadequate professional nursing services and respiratory therapists in Turkey, mechanical ventilation at home can be applied safely and successfully. As a result, in Turkey as well as other developing countries, home mechanical ventilation practices have a very important role in the follow-up of the pediatric age group with chronic respiratory failure. This method is a cost effective method which can be applied easily and safely by families with variable education levels.