Evde ventilatörle izlenen çocukların bakım vericilerine uygulanan eğitim programının etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of the training program applied to the caregivers of children followed at ventilators
- Tez No: 599799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, ev tipi mekanik ventilatör ile izlenen çocukların bakım vericilerine uygulanan eğitim programının, evde bakımda bakım vericilerin yaşadığı fiziksel ve psikososyal sorunlar ile Durumluk ve Sürekli Kaygı ve Genel Öz Yeterlik düzeylerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ön test son test desende yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Yoğun Bakım Ünitesi'nde Nisan 2009-Ocak 2017 tarihleri arasında tedavi gören ve trakeostomili olarak ev tipi mekanik ventilatörle taburcu edilen, ulaşılabilen ve çalışmayı kabul eden 15 hasta ve bakım vericileri oluşturmuştur. Veriler, Tanımlayıcı Bilgiler Formu, Evde Yaşanan Sorunları İzlem Formu, Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri, Genel Öz Yeterlik Ölçeği ile toplanmıştır. Ayrıca eğitimlerde bakım vericilerin bakım durumlarını değerlendirmek için kontrol listeleri uygulanmıştır. Eğitim programında araştırmacılar tarafından hazırlanan eğitim kitapçığı ilk ev ziyaretinde bakım vericilere verilmiştir. Her bir aileye araştırmacı tarafından üç ev ziyareti yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Birinci ev ziyaretinde bakım vericilerin %33,3'ü dekanülasyon, %26,7'si sekresyonda koyulaşma ve %20,0'si ateş ve kusma sorunu yaşadığını ifade etmiştir. Üçüncü ev ziyaretinde bakım vericilerin yaşadığı bu sorunlardan sadece %13,3'ünde kusma sorunu yaşandığı belirlenmiştir. Birinci ev ziyaretinde ailelerinin tamamının acil durum çantasının olmadığı, üçüncü ev ziyaretinde tamamının acil durum çantasını hazırladığı saptanmıştır. Birinci ev ziyaretinde çocuğu ile birlikte uçakla seyahat eden bakım verici bulunmazken, üçüncü ev ziyaretinde %13,3'ü çocuğuyla birlikte uçakla seyahat etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of the education program applied to the caregivers of children followed up with mechanical ventilators on the physical and psychosocial problems of the caregivers in home care, caregivers' State and Trait Anxiety and General Self-Efficacy levels. The pre-test was carried out semi-experimentally in the post-test pattern. The study was conducted in Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital Pediatric Intensive Care Unit. The sample of the study consisted of 15 patients and caregivers who were treated at home in the Intensive Care Unit between April 2009 and January 2017 and were discharged with home-type mechanical ventilator with tracheostomy. In data collection, Descriptive Information Form, Follow-up Problems at Home Form, State and Trait Anxiety Inventory, General Self-Efficacy Scale were used. In addition, checklists were applied in the trainings to evaluate the caregivers' care status. The training booklet prepared by the researchers in the training program was given to the caregivers during the first home visit. Each family was visited by the researcher for three house visiting. Number, percentage, mean, standard deviation and Wilcoxon signed rank test were used to evaluate the data. During the first home visit, 33,3% of the caregivers stated that they had decanulation, 26,7% had darkening of secretions and 20,0% had fever and vomiting. Among these problems, only 13,3% of the families experienced vomiting during their third home visit. During the first home visit, it was found that not all families had an emergency bag, and during the third home visit, all of them had prepared the emergency bag. In the first home visit, the caregivers did not board the plane with their child, while in the third home visit, 13,3% boarded the plane.