Gastrointestinal stromal tümörlerde klinik, patolojik özellikler ve sağkalıma etki eden prognostik faktörler
  1. Tez No: 807733
  2. Yazar: MUSA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM SAVAŞ YÜRÜKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Gastrointestinal stromal tümörler, primer olarak intraabdominal bölgeye yerleşen, submukozal tabakadan köken alan, keskin sınırlara sahip psödokapsüllü, malign potansiyeli olan ve intraabdominal bölgede en sık görülen mezenkimal tümörlerdir. Bu çalışmada gastrointestinal stromal tümör tanılı hastaların genel özelliklerinin ve sağkalıma etki eden prognostik faktörlerinin tespit edilmesi ve tespit edilen verilerin literatür bilgileriyle karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran 1 Ocak 2005- 1 Kasım 2022 tarihleri arasında Genel Cerrahi tarafından opere edilen gastrointestinal stromal tümör tanılı 113 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik bilgileri, klinik ve patolojik özellikleri, uygulan tedaviler ve tedavi sonrası takip süreci incelendi ve prognostik faktörler tespit edilmeye çalışıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların %57'si kadın ve medyan yaş ortalaması 59'idi. Hastaların 7'si (%6.2) metastatikti ve en sık metastaz karaciğereydi. En sık tümör görülen bölge 53 (%46.9) hasta ile mideydi. Medyan tümör çapı 5 cm boyutundaydı. Mitotik indeksin medyan değeri 3/ 50 BBA idi. Makroskopik özelliklerde; hastaların 36'sında (%31.9) nekroz, 66'sında (%48.5) kanama, 22'sinde (%19.5) ülser, 18'inde (%15.9) tümör perforasyonu vardı. Tümör evresi, tümör çapı, mitotik indeks, tümör yerleşim yeri, tümör perforasyonu, cerrahi sınır pozitifliği, Ki67, nekroz ve kanama parametreleri sağkalımı düşürdüğü ve nüks ile ilişkili prognostik faktör olarak tespit edildi. Çalışmamızda yaş, cinsiyet, CD 34, ülser varlığı ve adjuvan tirozin kinaz inhibitörü kullanımı ile sağkalım ve nüks arasında ilişki saptanmamıştı. Çalışmamızda NİH (National İnstitutes of Health) ve AFİP (Armed Forces İnstitute of Pathology) sınıflaması prognozu doğru tahmin ederken TNM sınıflaması bu konuda başarısız olarak tespit edilmişti. Sonuç: GİST'lerin primer tedavisi onkolojik prensiplere uymak koşuluyla cerrahidir ve tirozin kinaz inhibitörleri yardımcı tedavidir. Gelecekte prognostik faktörlerin tam olarak aydınlatılması, yeterli prognostik sınıflamaların geliştirilmesi ve doğru tedavi ile hastaların sağkalımları artırılabilir. GİST'ler için yapılacak genetik, epigenetik, klinik yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Gastrointestinal stromal tumors , primarily located in the intra-abdominal region, originating from the submucosal layer, having sharp borders, pseudoencapsulated, malignant potential, are the most common mesenchymal tumors in the intra-abdominal region .The aim of this study is to determine the general characteristics of patients diagnosed with gastrointestinal stromal tumors and the prognostic factors affecting survival and to compare the data obtained with the literature. Materials and Methods: In this study, the files of 113 patients ,with a diagnosis of gastrointestinal stromal tumor, who applied to and operated by Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital General Surgery Derpartment between January 1, 2005 and November 1, 2022 were retrospectively analyzed. Demographic information, clinical and pathological characteristics of the patients, the treatments applied and the follow-up process after the treatment were examined and the prognostic factors were tried to be determined. Results: 57% of the patients in our study were women and the median age was 59 years. Seven of the patients (6.2%) were metastatic and the most common metastasis was to the liver. The most common tumor site was the stomach with 53 (46.9%) patients. The median mean tumor diameter is 5 cm. The median mean of the mitotic index is 3/50 BCI. In macroscopic features; 36 (31.9%) patients had necrosis, 66 (48.5%) bleeding, 22 (19.5%) ulcers, 18 (15.9%) tumor perforation. Tumor stage, tumor diameter, mitotic index, tumor location, tumor perforation, positive surgical margin, Ki67, necrosis and bleeding parameters were prognostic factors associated with recurrence and were found to decrease survival. In our study, no relationship was found between survival and recurrence with age, gender, CD 34, presence of ulcer, and adjuvant tyrosine kinase inhibitor use. In our study, while the NİH (National Institutes of Health) and AFİP (Armed Forces Institute of Pathology) classifications predicted the prognosis correctly, the TNM classification was found to be unsuccessful in this regard. Conclusion: The primary treatment of GISTs is surgery, provided that it follows oncological principles, and tyrosine kinase inhibitors are adjunctive therapy. In the future, the survival of patients can be increased with full elucidation of prognostic xi factors, development of adequate prognostic classifications, and correct treatment. There is a need for new genetic, epigenetic and clinical studies for GISTs.