Akkaya vertikal protraksiyon apareyi ve reverse headgear uygulamalarının iskeletsel ve dentoalveolar etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
A comparative evaluation of skeletal and dentoalveolar effects of akkaya vertical protraction appliance and reverse headgear
- Tez No: 294339
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu randomize klinik araştırmanın amacı, dik yön yüz boyutları artmış ya da normal olan üst çene kaynaklı iskeletsel Sınıf III bireylerde maksiller protraksiyon ve açık kapanış tedavisinin birlikte uygulanabilmesine imkan sağlamak ve konvansiyonel protraksiyon tedavisinin istenmeyen yan etkilerini ortadan kaldırılması amacıyla geliştirilen Akkaya Vertikal Protraksiyon Apareyi'nin(AVPA) iskeletsel ve dentoalveolar etkilerinin konvansiyonal reverse headgear uygulaması ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir.AVPA grubuna randomize olarak seçilen 30 bireyde(yaş ort.:10.19 yıl) maksiller yetersizlik kaynaklı iskeletsel Sınıf III yapı,artmış yada normal dik yön boyutları ve pubertal büyüme atılımında yada öncesi dönemlerde bulunma şartları arandı. RH grubu arşiv kayıtlarından seçilen 30 bireyden(yaş ort.:10.81 yıl) oluşturuldu. Grup içi farkların önem kontrolü eşleştirilmiş t-testi, gruplar arası farkların önem kontrolü bağımsız örneklem t-testi ile yapıldı.AVPA uygulaması sonucunda palatal düzlem eğimi değişmezken, RH grubunda önemli düzeyde azalmıştır. AVPA grubunda mandibular düzlem eğimi, ramal ve gonial açılar önemli düzeyde azalırken, RH grubunda belirgin artmıştır. RH grubunda maksiller anterior ve mandibular posterior rotasyona bağlı olarak alt ön yüz yüksekliğinde AVPA grubuna göre önemli artış gerçekleşmiştir.Her iki grupta da üst keserlerde ekstrüzyon ve protrüzyon, alt keserlerde ise AVPA grubunda protrüzyon, RH grubunda retrüzyon kaydedilmiştir. Üst ve alt molar mezializasyon miktarları iki gruptada benzer bulunurken, AVPA grubunda üst ve alt molar dişlerde dik yönde kaydedilen artış miktarlarının, dik yönlü kuvvetinde etkisiyle daha az gerçekleştiği kaydedilmiştir.AVPA uygulaması ile konvansiyonel protraksiyon tedavisi sonucunda maksilla ve mandibulada görülen rotasyonel yan etkilerin ortadan kaldırılarak, vertikal yön kontrolünün başarıyla sağlandığı sonucuna ulaşılmıştır. AVPA ile protraksiyon tedavisinin ,dentoalveolar yan etkilerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak, iskeletsel ankrajla uygulanmasının göz önüne alınabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized clinical study is to evaluate the skeletal and dentoalveolar effects of Akkaya Vertical Protraction Appliance(AVPA) which is developed to prevent the undesired side effects of conventional protraction therapy and for providing simultaneous openbite and maxillary deficiency caused skeletal Class III treatment in patients with increased or optimum vertical dimentions, in comparison with reverse headgear(RH).The inclusion criteria for the randomizedly selected 30 patients(average age:10.19 years) to the AVPA group were the presence of maxillary deficiency caused skeletal Class III, increased or normal vertical dimentions and being at the pubertal growth spurt or earlier growth periods. RH group consisted randomizely selected 30 patients(average age10.81 years) from archive records.Inter- and intragroup differences were analyzed with independent and paired samples t-tests.As a result of AVPA treatment palatal plane inclination remained stable whereas it decreased significantly in RH group. Gonial,ramal and mandibular plane angles decreased significantly in AVPA group ,however,significant increase was observed in RH group. As a result of maxillary anterior and mandibulary posterior rotation observed in RH group,lower anterior face height increased significantly as compared to AVPA group.Upper maxillary incisor extrusion and protrusion was recorded in both groups and as for the lower incisors, protrusion was recorded in AVPA group whereas retrusion was recorded in RH group. The amount of mesialisations were found to be similiar in both groups and increase in vertical dimentions of upper and lower molars were recorded to be less in AVPA group as a result of vertically directed forces.With the implementation of AVPA, vertical control was successfully achieved while preventing the maxillary and mandibular side effects of the conventional protraction treatment. For the prevention of dentoalveolar side effects, the use of skeletal anchorage with AVPA can be considered.