Kütlesel yerleştirilebilen kompozit rezinlerin polimerizasyon derecelerinin değerlendirilmesi
Evaluatıon the degree of polymerızatıon of bulk fıll composıte resıns
- Tez No: 294348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK BODUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı kütlesel yerleştirilebilen 7 farklı kompozit rezinin polimerizasyon derecelerini belirlemektir. QuixfilTM, SonicFillTM, Tetric EvoCeram Bulk Fill, X-tra fil, SureFil® SDR® flow, Venus® Bulk Fill ve X-tra base kompozit rezinlerden 5 mm çapında ve 4 mm kalınlığında disk şeklinde örnekler hazırlandı ve LED cihazı ile 20 s ışık uygulandı. Örneklerin ışık uygulanan yüzeylerine Sof-Lex diskler ile polisaj yapıldı ve 37º C kuru, karanlık ortamda 24 saat bekletildi. 24 saatin sonunda örneklerin alt ve üst yüzeylerinden Vickers sertlik cihazı ile 5' er ölçüm yapıldı. Örnekler tekrar 37º C kuru, karanlık ortama yerleştirildi ve 7 gün bekletildi. Mikrosertlik ölçümleri 7 günün sonunda tekrarlandı. Her örneğin alt ve üst yüzey Vickers sertlik değerlerinin ortalamaları hesaplandı. Alt yüzey sertlik değeri üst yüzey sertlik değerine bölündü ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Alt/üst Vickers sertlik oranının minimum 0,8 olduğu SonicFillTM, X-tra fil, SureFil® SDR® flow, Venus® Bulk Fill ve X-tra base kompozit rezinler polimerizasyon derecesi açısından başarılı bulundu. 1. ve 7. günlerdeki sertlik değerleri ve polimerizasyon dereceleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the degree of polymerization of seven different brand bulk fill composites. Disk specimens 5 mm in diameter and 4 mm thick were prepared from 7 bulk fill composites (QuixfilTM, SonicFillTM, Tetric EvoCeram Bulk Fill, X-tra fil, SureFil® SDR® flow, Venus® Bulk Fill ve X-tra base). The specimens were cured by LED light curing unit for 20 sec. Light-activated surfaces were polished with Sof-Lex discs. Specimens were stored at 37ºC dry in the dark for 24 hours. A hardness tester was used to obtain 5 measurements of Vickers hardness number for each surface (top and bottom) of each specimen. After that specimens were stored at 37ºC dry in the dark for 7 days. Microhardness measurements were repeated for all specimens after 7 days. Mean Vickers hardness numbers of the top and bottom surfaces of each specimen were calculated. Relative hardness was calculated as the Vickers hardness number of the bottom surface divided by the Vickers hardness number of the top surface. The measurement results were evaluated statistically. Using a minimum Vickers hardness ratio of 0,8 bottom/top, SonicFillTM, X-tra fil, SureFil® SDR® flow, Venus® Bulk Fill and X-tra base achieved in degree of polymerization. The hardness value and degree of polymerization was not statistically significant at days 1 and 7.