Opak lezyonun tedavisinde CPP-ACP kullanımının etkinliği
The effectiveness of using CPP-ACP in the treatment of white spot lesion
- Tez No: 294347
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu klinik çalışmada opak lezyon gelişimi üzerine, standart bir remineralizasyon protokolüne ek olarak kullanılan fluoridli vernik, CPP-ACP ve CPP-ACP+fluoridli vernik uygulamalarının etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışma 8-15 yaş arası 21 çocukta opak lezyon saptanan toplam 101 diş yüzeyi üzerinde 12 hafta boyunca yürütülmüştür. Hastalar rastgele dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu oral hijyen eğitimi, klorheksidin gargara ve xylitollü sakız çiğnenmesini içeren günlük bir remineralizasyon protokolü ile tedavi edilmiştir. Kontrol grubundaki protokole ek olarak, ikinci grupta fluoridli vernik, üçüncü grupta CPP-ACP ve dördüncü grupta fluoridli vernik ve CPP-ACP kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study is to investigate the effectiveness of fluoride varnish, CPP-ACP and CPP-ACP and fluoride varnish applications in addition to a standard remineralization protocol used for the white spot lesions development.21 children between the ages of 8-15 on a total of 101 tooth surfaces with white spot lesion treated for 12 weeks. The patients were randomly distributed into four groups. Control group was treated for a daily procedure of remineralization protocol including oral hygiene education, chlorhexidine mouthwash and chewing-gum with xylitol. In addition to the protocol of control group, second group had fluoride varnish, third had CPP-ACP and fourth had fluoride varnish with CPP-ACP.