CAD/CAM blokların rezin simanlar ile simantasyonunda kavite dezenfektanı kullanılmasının makaslama bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of using cavity disinfectant in cementation of CAD/CAM blocks with resin cements on shears bond strength
- Tez No: 757362
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TOKSOY TOPÇU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada %2 klorheksidin diglukonat uygulanan dentin örneklerine güncel CAD/CAM blokları iki farklı rezin simanla yapıştırılıp makaslama bağlanma dayanımının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda 84 adet molar diş akrilik kalıplara gömüldü ve dişlerin okluzal yüzeylerinden elmas frezlerle su soğutması altında kesim yapılarak dentin yüzeyleri açığa çıkarıldı. 28'er adet zirkonya ile güçlendirilmiş lityum disilikat seramik (Celtra Duo), polimer infiltre hibrit seramik (Vita Enamic) ve kompozit örnek (Tetric CAD) 3x3 mm boyutlarında ve 2 mm kalınlığında olacak şekilde kesildi. Bloklar dişler üzerine Variolink DC ve Variolink LC rezin simanlarıyla simante edildi. Örneklerin yarısına %2 Klorheksidin diglukonat içeren kavite dezenfektanı (Bisco Cavity Cleanser) uygulandı. Diğer yarısına herhangi bir işlem uygulanmadı. Örnekler 37°C'de 24 saat suda bekletildi, ardından 1000 devir termal siklus uygulandı. Tüm örneklere 1 mm/dk hızda makaslama bağlantı dayanım testi uygulandı. Kırık başarısızlık tipleri stereomikroskopta 25x büyütme altında incelendi. Sonuçlar iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirildi. Çalışmanın sonuçlarına göre klorheksidin uygulamasının bağlantı dayanımını anlamlı derecede düşürdüğü gözlendi (p 0.05). Bu sonuçlara göre Vita Enamic ve Celtra Duo'nun Variolink DC ile yapıştırıldığı gruplarda fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu (p 0.05). Dual cure simanla simante edilen örnekler light cure simanla simante edilenlere göre daha yüksek bağlanma dayanımı gösterdi. CAD/CAM bloklarda en yüksek bağlanma dayanımını Celtra Duo gösterdi. Light cure ile simante edilen grupta Celtra Duo ile Vita Enamic arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu (p 0.05). En düşük bağlanma dayanımını ise Tetric CAD kullanılan gruplar gösterdi. Dual cure ile simante edilen gruplarda Tetric CAD ve Vita Enamic arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu (p 0.05)
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the shear bond strength of dentin samples treated with 2% chlorhexidine digluconate by bonding current CAD/CAM blocks with two different resin cements. In our study, 84 molar teeth were embedded in acrylic molds and the dentin surfaces were exposed by cutting the occlusal surfaces of the teeth with a diamond bur under water cooling. Twenty-eight Zirconia reinforced lithium disilicate ceramic (Celtra Duo), polymer-infiltrated hybrid ceramic (Vita Enamic) and composite (Tetric CAD) samples were cut to be 3x3 mm in size and 2 mm thick. The blocks were cemented onto the teeth with Variolink DC and Variolink LC resin cements. Cavity disinfectant (Bisco Cavity Cleanser) containing 2% Chlorhexidine digluconate was applied to half of the samples. The samples were kept in water at 37°C for 24 hours, then 1000 times of thermal cycles were applied. Shear bond strength test at 1 mm/min speed was applied to all samples. Fracture failure types were examined under 25x magnification under a stereomicroscope. Results were evaluated with two-way analysis of variance (ANOVA). According to the results of the study, it was observed that the application of chlorhexidine decreased the bond strength (p 0.05). According to these results, the difference was statistically insignificant in the groups in which Vita Enamic and Celtra Duo were bonded with Variolink DC (p 0.05). Samples cemented with dual cure cement showed higher bond strength than those cemented with light cure cement. Celtra Duo showed the highest bond strength in CAD/CAM blocks. The difference between Celtra Duo and Vita Enamic in the light cured group was statistically insignificant (p 0.05). The groups using Tetric CAD showed the lowest bond strength. The difference between Tetric CAD and Vita Enamic was statistically insignificant in the groups cemented with dual cure (p 0.05).