Anethum Graveolens L. bitkisinin fitoterapi yönünden incelenmesi
Investigation of Anethum Graveolens L. from the view point of phytotherapy
- Tez No: 294370
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geleneksel olarak karminatif ve midevi amaçlarla kullanılan Anethum graveolens L. (Apiaceae) bitkisinin ülkemizde ve dünyada çeşitli preparatları bulunmaktadır. Tez çalışmamızda, bu amaçla kullanılan kombine preparatlarda yaygın bir şekilde bulunan A. graveolens'in, ülkemizde organik ve konvansiyonel tarım ile yetiştirilmiş örneklerinin uçucu ve sabit yağları GC-MS tekniği ile aydınlatılmıştır. Her iki bitki örneğinin topraküstü kısımlarının uçucu yağlarında ? -fellandren majör olarak saptanmasına rağmen, hem ? -fellandren, hem de diğer bileşikler açısından büyük bir farklılık gözlenmiştir. Her iki örneğin meyvalarının sabit yağlarında da oleik asit başlıca yağ asiti olarak teşhis edilmesine karşın, yine oranlarda büyük bir farklılık bulunmuştur.Elde ettiğimiz sonuçlar, bitkisel ilaç hazırlanmasında kullanılan bitkilerin fitokimyasal içeriklerinin eşdeğer olması ve standardize edilebilmesi açısından, kültür ve üretim tekniklerinin çok önemli olduğunun altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Anethum graveolens L. (Apiaceae), used traditionally for carminative and stomachic purposes, has several preparations in the world and our country. In our thesis work, the essential and fixed oils of the samples, which have been cultivated by organic and conventional agriculture, of A. graveolens, existing widely in combination type of preparations used for these purposes have been elucidated using GC-MS technique. Although ? -phellandren was established as the major component in the essential oils of the aerial parts of both of the plant samples, a great difference was observed in terms of ? -phellandren and other components. Even though oleic acid was identified as the main fatty acid in the fixed oils of the fruits of these samples, a great divergence was also found in the percentages.The results obtained have underlined that cultivation and production techniques are very important from the view point of phytochemical equivalency and standardizability of the plants, which are used in preparation of herbal medicines.