Cisplatin gonadotoksisitesinde acetyl l-carnitin'in tuba uterina'daki koruyucu etkilerinin incelenmesi
Examining the protective effects of acetyl l-carnitine on tuba uterina in cisplatin induced gonadotoxicity
  1. Tez No: 294373
  2. Yazar: GÜLİSTAN SANEM ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kemoterapi protokollerinin vazgeçilmez elemanı olan Cisplatin, erişkin çağda görülen bir kaç tümörün ve pek çok çocukluk çağı tümörlerinin tedavisinde rol alır. Gonadotoksik olduğu belirtilen Cisplatinin, birçok sistem üzerinde yan etkisi olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Nefrotoksisite, nöropati, ototoksisite ve gonadotoksisite Cisplatinin kullanımını sınırlayan klinik açıdan önemli doz sınırlayıcı yan etkilerdir. Cisplatin hücre içerisine girdikten sonra bir çok sinyal ileti yolağını aktive ederek hücrede apoptozis, nekrozis, oksidatif stres, fibrogenez, inflamasyon, hipoksi ve mitokondriyal hasara yol açarak sitotoksik etki gösterir.Bu çalışmanın amacı, gonadotoksik etkisi bilinen Cisplatinin tuba uterinadaki etkileri belirlemek ve bu etkilere karşı uygulanan Acetyl L-Carnitin'in koruyucu etkisini ortaya koymaktır. Bu etkilerin incelenmesinde, morfometrik ve histolojik analizleri için hematoksilen-eosin (H&E) boyama, apoptotik etkiler için immünohistokimyasal olarak Caspase 3, 8 ve 9; DNA fragmantasyonunu belirlemek için de TUNEL yöntemi uygulandı.Deney öncesi ve deney sonrası ratların ağırlık ortalamaları değerlendirildiğinde, Cisplatin ve pretedavili gruplarda kilo kaybı gözlendi. Ancak Cisplatin gubundaki kilo kaybı pretedavili gruba göre daha fazlaydı.Cisplatin grubunda tuba uterina duvar kalınlığı ve epitel kalınlığı incelmişti. Ancak Acetyl L-Carnitin+Cisplatin pretedavi grubunda duvar ve epitel kalınlık ortalamaları Cisplatin grubuna göre kalındı.Histolojik incelemelerde Cisplatin ve Acetyl L-Carnitin+Cisplatin gruplarında intraepitelial lenfositik infiltrasyonun varlığı gözlenirken, Cisplatin grubunda gözlenen subepitelial hemoraji Acetyl L-Carnitin+Cisplatin grubunda tespit edilemedi.Tuba uterina epitelinde Cisplatin grubunda çok sayıda hücrede DNA fragmantasyonu gözlenirken; Acetyl L-Carnitin+Cisplatin pretedavi uygulamasının fragmantasyonu önlediği gözlendi. Cisplatinin neden olduğu apototik yolağı ortaya koymak amacıyla uygulanan caspase 8, 9 ve 3 immünohistokimya sonuçları apoptozun ekstrensek ve intrensek olarak her iki yolakla da tetiklendiğini göstermekteydi.Acetyl L-Carnitin+Cisplatin pretedavi uygulaması intrensek yolakla tetiklenen apoptozisi önleyememiş ancak ekstrensek yolakla caspase 8 üzerinden tetiklenen apotozisi engellemiştir.Çalışma sonunda, Cisplatin uygulamasının tuba uterinalarda toksik etki gösterdiği, profilaktik olarak uygulanan Acetyl L- Carnitin'in histomorfolojik ve apoptotik etkileri önlediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an essential element of chemotheraphy protocols which plays a role in the treatment of a few tumor seen in adulthood and many childhood tumors. Cisplatin is indicated as partial gonadotoxicity which has the adverse affects in many systems as shown in studies. Nephorotoxicity, neuropathy, ototoxicity and gonadotoxicity are clinically important dose-limiting side effects that limit the use of Cisplatin. After Cisplatin entering inside the cell, it shows the cytotoxic effect in cell leading to apoptosis, necrosis, oxidative stress, fibrogenesis, inflammation, hypoxia and mitochondrial damage by activating a multi-signal transduction pathway.The purpose of this study; known the effects of gonadotoxicity which is caused by cisplatin, we want to determine the effercts in rats tuba fallopians and present the protective effect of Acetyl L-Carnitine which is determined against these effects.An examination of these effects, hematoxylin-eosin(H&E) staining was applied for morfometric and histologic analysis and determine the apoptotic effects by by using Caspase 3, 8, 9 and TUNEL methods were applied to identify DNA fragmentation.When the mean weight was evaluated before and after the experiment, weight loss was obsereved in Cisplatin and pre-treatment group. However in Cisplatin Groups weight loss was greater than pre-treatment group.In Cisplatin group, tuba uterina wall thickness and the thickness of the epithelium had slimmed. But the avarage thickness of the wall and epithelium in Acetyl L-Carnitine+Cisplatin pre-treated group thicker than Cisplatin group.During histological examinations, the presence of intraepithelial lymphocytic infiltration was observed in Acelty L-Carnitine+Cisplatin groups. Subepithelial hemoragy, which was observed in Cisplatin group, was not detected in Acetyl L-Carnitine+Cisplatin group.In fallopian tube epithelial, a large number of cells DNA fragmentation was observed. It was observed that Acetyl L-Carnitine+Cisplatin pre-treatment practice prevents the fragmentation. The result of Caspase 8, 9 and 3 immunohistochemistry which is caused by Cisplatin in order to demonstrate apototik pathway, showed that apoptosis was triggered with two pathways as instrinsic and extrinsic.Acetyl L-Carnitine+Cisplatin pre-treatment application failed to prevent apoptosis triggered by instrinsic pathways but prevented the apoptosis triggered by extrinsic pathways over Caspase 8.As a result of this study that occurs toxic effects of Cisplatin application on tuba uterina and Acetyl L-Carnitine prevent to histomorphologic and apoptotic effects which is applied prophylactically.