Farklı cimnastik branşlarındaki 9-12 yaş grubu kız sporcuların antropometrik özellikleri ve sıçrama becerilerinin incelenmesi
Analysis of antropometric measurements and leaping ability of 9-12 years old girl gymnast from different major
  1. Tez No: 294372
  2. Yazar: SEZEN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı, cimnastikçilerin antropometrik özellikleri ve sıçrama becerilerinin incelenmesi ve branşlar arası farklılıkların ortaya konulmasıdır.Çalışmada farklı cimnastik branşlarındaki 9-12 yaş arası 30 sporcunun (10 ritmik cimnastikçi, 10 artistik cimnastikçi, 10 aerobik cimnastikçi) antropometrik ölçümleri ve sıçrama ölçümleri alınmıştır. Antropometrik ölçümler; vücut ağırlığı, boy uzunluğu, büst uzunluğu, bacak uzunluğu, vücut yağ yüzdesi ve vücut kitle indeksidir.Sıçrama ölçümleri alınırken ergojump cihazı kullanılmıştır. Branşa özgü olmayan sıçramalardan squat, countermovement, tekrarlı sıçrama ve teknik sıçramalardan dikey, kazak, greyçe, spagat sıçrama olmak üzere toplam 7 tane sıçrama ölçümü alınmıştır.Çalışmanın analiz kısmı 3 aşamadan oluşmaktadır. Analizin ilk aşamasında sporcuların antropometrik ölçümleri açısından branşlar arasındaki fark, sıçrama yükseklikleri ile branşlar arasındaki fark ve teknik sıçramalarda yükseklik, kontak zamanı, güç değerlerinin branşlar arasındaki karşılaştırılması tek yönlü varyans analizi ile yapılmıştır. Gruplar arasında farkın tespit edildiği parametreler için farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek amacı ile Tukey testi yapılmıştır.İkinci aşamada cimnastikçilerin antropometrik ölçümleri ile sıçrama yükseklikleri ve havada kalış sürelerine ilişkin korelasyon analizi kullanılmıştır.Analizin üçüncü aşamasında ise cimnastikçilerin branşlarına özgü olan teknik sıçramalarda elde ettikleri sıçrama yükseklikleri ile hakem değerlendirmeleri birlikte ele alınarak iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ölçülen tüm parametrelerde, sporcuların ortalamaları ile standart sapma değerleri elde edilerek, farklı cimnastik branşlarındaki cimnastikçiler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuştur.Çalışmada elde edilen bulgular ışığında antropometrik ölçümler bakımından branşlar arası anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Teknik olmayan sırçama yükseklikleri bakımından branşlar arası anlamlı farklılık görülmezken teknik sıçramalarda anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Sonuç olarak, antropometrik ölçümler ve sıçrama becerilerinin cimnastiğin farklı branşları olan ritmik, artistik ve aerobik cimnastik açısından farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse antropometric measurements and leaping ability of gymnasts and to put forth the differences between majors.In this study, anthropometric and leaping measurements of 30 gymnasts (10 rhytmic gymnasts, 10 artistic gymnasts, 10 aerobic gymnasts) are taken. Antropometric measures are stature, mass, sitting height, leg height, fat mass and body mass index.Leaping measurements are performed by ergojump. 7 leaping measures which of 3 are not gymnastic spesific, namely squat, countermovement, repeated jump and which of 4 are technical namely, vertical, cossack, split, straddle are taken.For every parameter measured, mean values and standard deviations are calculated and similarities and differences between different majors of gymnastics are put forth.The analyse part of the study is comprised of 3 parts. In the first part, the difference between majors in terms of antropometric measurements, in terms of leaping heights and in terms of contact time and power are analysed by using one way anova. For parameters where differences between groups are determined, Tukey test is performed in order to detect the group creating the difference. In the second part, correlation analyse is performed in order to analyse the relation between antropometric measurements and leaping height and flying time. In the third part, the leaping heights of technical leaps and judges? evaluations are analysed by two way anova.For every measure that is taken, mean values and standard deviations are calculated and similarities and differences between majors are put forth.In the view of the information obtained from the study, it is seen that there is significant difference between majors in terms of antropometric measures. There is no significant difference between majors in terms of non technical leap heights while there is significant difference in terms of technical leap heights. As a result it is concluded that antropometric measures and leaping ability show difference between majors.