Mobil hizmet innovasyonlarının kabulü: Türkiye örneği
Acceptance of mobile services innovations: Turkey as a case
  1. Tez No: 294417
  2. Yazar: DENİZ ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇABUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Yoğun rekabet, bölünmüş ve talepkar pazarlar ve çok hızlı değişen teknolojiler dolayısıyla innovasyon günümüz global ve dinamik rekabetçi pazarlarında gün geçtikçe daha da önemli bir yer edinmektedir. Bir Pazarda uzun vadede ayakta kalabilmek için işletmelerin innovasyonu anlayıp bünyelerine adapte etmeleri gerekmektedir. Ancak innovasyon oldukça fazla zaman, yatırım ve kalifiye çalışan gerektiren bir süreçtir. Bununla beraber pazara sürülen her 10 innovasyondan 8'i başarısızlıkla karşılaşmaktadır. Bu nedenle, işletmelerin innovasyonların kabulü üzerinde etkili faktörleri anlayarak innovasyonlar geliştirmeleri gereklidir.Bu çalışmada tüketicilerin innovasyonlarını kabulüne ilişkin kavramsal bir model geliştirilmiş ve Türkiye'de 1100 tüketici ile gerçekleştirilen saha çalışmasından mobil hizmetlerin kabulüne ilişkin olarak elde edilen kilit sonuçlara yer verilmektedir. Sonuçlar tüketicilerin mobil hizmetleri kullanıp kullanmamalarını bazı spesifik faktörlerin nasıl ve neden etkilediğine ilişkin bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of intense competition, fragmented and demanding markets and diverse and rapidly changing technologies, innovation is becoming more and more relevant in today?s global and dynamic competitive environment. In order to exist in a market on long term companies have to understand and adapt themselves to innovation. But innovation is a time, investment and qualified labour consuming process. And more than 8 out of 10 innovations face failure in the marketpalace. Hence companies have to understand the factors affecting the acceptance of innovations.This study introduces a conceptual model of consumer innovation acceptance of mobile services and reports key findings from a field study employed with 1100 Turkish consumers. Results provide an understanding of how and why specific factors affect the consumer decisions whether or not to use mobile services.