Faaliyete dayalı maliyetleme ve faaliyet analizi: Tekstil sektöründe bir uygulama
Activity based costing and activity analysis: An application in a textile firm
  1. Tez No: 294432
  2. Yazar: EMİNE UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Emek yoğun üretimle çalışan işletmeler, ürün maliyetlerini geleneksel maliyet yöntemleri ile tespit etmekteydiler. Bu yöntemler otomasyon ağırlıklı üretim ortamlarına sahip günümüz işletmeleri için ise yetersiz kalmıştır. Buna bağlı olarak günümüz işletmelerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, daha doğru ve güvenilir maliyet verileri sağlayabilecek bir maliyet sistemine ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda ?Faaliyete Dayalı Maliyet? sistemi ortaya çıkmıştır. Faaliyete Dayalı Maliyet sistemi, ürünlerin maliyetlerini hesaplarken her ürünün ortaya çıkmasını sağlayan faaliyetler üzerine yoğunlaşmaktadır. Böylece daha doğru maliyet bilgileri elde edilmektedir. Yüksek rekabetin hakim olduğu günümüz dünyasında faaliyetlerin analizi de önemli bir konuma sahip olmuştur. Yapılacak faaliyet analizi ile gereksiz, birinci derecede öneme sahip olmayan, değer eklemeyen faaliyetler meydana çıkarılabilmektedir. Böylece tam zamanında alınacak tedbirlerle önemli oranlarda tasarruf elde etmek mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional cost systems were used by labor- intensive companies in order to determine the cost of products. However, these cost systems were insufficient for the requirements of today?s businesses. Accordingly, ?Activity Based Costing? system has emerged. Activity Based Costing system takes into account the activities required by the products so the results which are more accurate and reliable are obtained. In this context, an analysis of the activities has gained importance in the business area. According to the activity analysis, non- required and non- value added activities are determined. Thus, managers can make a timely decision for obtaining significant cost savings.