Öğretmenlerin mesleki kimlikleri ile öğretim stratejileri, mesleki motivasyon ve mesleki doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' job identities and teaching strategines, professional motivation and professional satisfaction
  1. Tez No: 949063
  2. Yazar: FATMA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ERDAŞ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın amacı, Kocaeli ili Körfez ilçesinde görev yapan öğretmenlerin mesleki kimlikleri ile öğretim stratejileri, mesleki motivasyonları ve mesleki doyumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, ilişkisel araştırma ve nedensel karşılaştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında, Kocaeli ili Körfez ilçesinde görev yapan 196 okul öncesi ve ilkokul öğretmeni, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler kişisel bilgi formu, mesleki kimlik ölçeği, mesleki doyum ölçeği, mesleki motivasyon ölçeği ve öğretim stratejileri ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin mesleki kimliklerinin, mesleki doyum, mesleki motivasyon ve öğretim stratejileri tarafından anlamlı şekilde yordandığını göstermektedir. Mesleki kimlik, iş yeri kimliği ve iş yeri çabası alt boyutlarından oluşan mesleki kimlik ölçeği üzerinde yapılan analizler, cinsiyet, branş ve medeni durum gibi demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık bulunmadığını ortaya koymuştur. Ancak, yaşa göre mesleki kimlik düzeylerinde anlamlı farklar gözlemlenmiş, özellikle öğretmenlerin meslekteki hizmet süreleri ile mesleki kimlik düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca, öğretmenlerin eğitim düzeyine göre mesleki kimlik, iş yeri kimliği ve iş yeri çabası alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretim stratejileri analizlerinde, öğretmenlerin cinsiyeti ile buluş yoluyla öğretim ve araştırma-inceleme alt boyutlarında anlamlı bir fark tespit edilmezken, sunuş yoluyla öğretim alt boyutunda cinsiyete dayalı anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Yaş değişkenine göre yapılan analizlerde ise, sunuş yoluyla öğretim ve araştırma-inceleme yoluyla öğretim stratejilerinde anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Meslekte geçirilen süre ile öğretim stratejileri arasında, özellikle sunuş yoluyla öğretim ve araştırma-inceleme yoluyla öğretim alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Eğitim durumu değişkenine göre, tüm öğretim stratejileri alt boyutlarında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Mesleki doyum düzeyleri ise cinsiyet, branş ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ancak yaş ve mesleki hizmet süresi ile mesleki doyum arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş, ayrıca öğretmenlerin eğitim durumlarına göre mesleki doyum düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Son olarak, mesleki motivasyon düzeyleri cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken, yaş, hizmet süresi ve eğitim durumu değişkenlerine göre mesleki motivasyonun çeşitli alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Özellikle fiziki imkânlar, okul içi faktörler, mesleki gelişim ve saygı gibi alt boyutlar arasında anlamlı farklar gözlemlenmiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin mesleki kimlik, öğretim stratejileri, mesleki motivasyon ve mesleki doyum düzeylerinin birbirleriyle ilişkili olduğunu ve bazı demografik değişkenlere göre anlamlı bir şekilde farklılaştığını ortaya koymaktadır. Araştırma, öğretmenlerin profesyonel gelişimlerini desteklemek ve mesleki doyumlarını artırmak amacıyla eğitim politikalarının oluşturulmasında önemli bir referans kaynağı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the professional identities of teachers working in the Körfez district of Kocaeli province and their instructional strategies, professional motivation, and job satisfaction. The research was conducted using relational research and causal-comparative methods. The sample of the study consists of 196 preschool and primary school teachers working in the Körfez district of Kocaeli during the 2023–2024 academic year. The data were collected using a personal information form, the Professional Identity Scale, the Job Satisfaction Scale, the Professional Motivation Scale, and the Instructional Strategies Scale. The findings indicate that teachers' professional identity is significantly predicted by their levels of job satisfaction, professional motivation, and instructional strategies. Analyses conducted on the sub-dimensions of the Professional Identity Scale professional identity, workplace identity, and workplace effort revealed no significant differences based on demographic variables such as gender, field of teaching, and marital status. However, significant differences were found in professional identity levels based on age, particularly in relation to years of service. Additionally, significant differences were identified in all sub-dimensions of the professional identity scale based on educational background. Regarding instructional strategies, no significant gender-based differences were observed in the discovery learning and inquiry-research sub-dimensions, whereas a significant difference was found in the expository teaching sub-dimension. Analyses based on age showed significant differences in both the expository and inquiry-research sub-dimensions of instructional strategies. Significant differences were also found in these sub-dimensions based on years of professional experience. Educational background was found to significantly influence all sub-dimensions of instructional strategies. In terms of job satisfaction, no significant differences were observed based on gender, field of teaching, or marital status. However, age and years of service were significantly related to job satisfaction, and educational background also caused significant differences in job satisfaction levels. Lastly, professional motivation levels did not differ significantly by gender or marital status, but significant differences were found in various sub-dimensions based on age, professional experience, and educational background. These sub-dimensions include physical conditions, in-school factors, professional development, and respect. These findings demonstrate that teachers' levels of professional identity, instructional strategies, professional motivation, and job satisfaction are interrelated and vary significantly based on certain demographic variables. The study offers valuable insights for developing educational policies aimed at supporting teachers' professional development and enhancing their job satisfaction.