Yeni Türk anayasa taslağının 1982 Anayasası ile karşılaştırılması: Yeni eklenen maddelerin değerlendirilmesi
Comparison of the new Turkish draft constitution 1982 Constitution, the new substances added to the evaluation of
- Tez No: 294506
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
1982 Anayasası, sadece anayasa hukukçuları ve siyaset bilimciler tarafından değil, toplumun geniş bir kesimi tarafından, hem anti demokratik hazırlanış biçimi hem de otoriter ve yasakçı içeriği bakımından ağır biçimde eleştirilmektedir. Bu amaçla son bir yıldır yeni anayasa çalışmaları başlamıştır. Günümüze kadar birçok değişikliğin olduğu 1982 anayasasına bakılarak getirilecek yeni anayasanın ne gibi değişiklikler içerdiği ve getirilecek maddelerin neler olduğu büyük merak konusu olmuştur. Bilindiği gibi, devletin tüm eylem ve işlemlerinin yargı denetimine açık olması, yargının bağımsız ve tarafsız olması, temel hak ve özgürlüklerin herkes için korunması, hukuk önünde eşitlik ve hak arama yollarının açık olması gibi unsurlar, bir hukuk devletinin en önde gelen gerekleri arasında yer almaktadır. Bu çerçevede bakıldığında, yapılan Anayasa değişikliklerinin tamamının, Türkiye'de hak ve hürriyetleri teminat altına alan ve hukuk devletinin gereklerini biraz daha yerine getiren, güçlen¬diren düzenlemeler olduğu görülmektedir. Nitekim Yeni anayasa taslağındaki maddelerinde bu yönde olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The 1982 Constitution, not only by constitutional lawyers and political scientists, a large segment of society by the preparation of the format of both the anti-democratic and authoritarian and restrictive in terms of content will be severely criticized. For this purpose, has begun work on a new constitution last year. The 1982 constitution brought many changes to the present day by looking at what changes are included in the new constitution and the matter will be brought what was the subject of great curiosity. As is known, all actions and transactions of the state to be open to judicial review, to be independent and impartial judiciary, the protection of fundamental rights and freedoms for all, equality before the law and human rights, such as roads to be open to the elements, the requirements of the rule of law is among the most prominent. From this framework, all changes to the Constitution, guaranteeing rights and freedoms in Turkey, and some people who fulfill the requirements of the rule of law, strengthening regulations resistance was found. Indeed, the new draft articles of the constitution to say that it is possible in this direction.