Inflection of morphemes: Learning of English pluralization by Afghan Dari EFL learners
Morfemlerin çekimi: İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen anadili Farsça/Dari olan Afgan öğrencilerin İngilizce çoğul eklerini öğrenmeleri
- Tez No: 294514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAĞMUR KÜÇÜKBEZİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, Afganların (Farsça/Dari) EFL öğrenenlerin cümleler veya paragraflar içindeki isimleri nasıl kullandıklarını ve parantez içine gelen isimleri nasıl seçmelerini araştırmaktır. Yazar, katılımcıların sözcükleri seçerken başarılı olup olmadıklarını öğrenmek istiyor. Anadillerinin ikinci dilleri üzerine etkisi nedir ya da öğrenciler isimleri çoğul yaparken ne tür sorunları var. Bu yüzden yazar, öğrencilerin ikinci dil isimlerini kullanırken, tekil veya çoğul fark etmeksizin mükemmel olup olmadıklarını öğrenmek için 24 öğrenci üzerine bir araştırma yapıtı.Katılımcılar, Afganistan'ın Belh ilindeki Belh Üniversitesi, edebiyat fakültesi İngilizce bölümü, ikinci sınıf öğrencileri idi. Bu öğrenciler aynı sınıftan ve hemen hemen aynı yaş grubundan katılmışlardı. Yazar bir yeterlilik testi verir. Daha sonra yazar onları iki gruba böldü ve bu iki grup katılımcılara, kelimeyi doğru kullanıp kullanmadıklarını öğrenmek için başka testler uyguladı. Amaç, isimleri çoğul yapma konusunda katılımcıların başarılı olup olmadıklarını bilmektir. Sonuçlar, katılımcıların düzenli isimler ve sayılabilen isimlerin kullanımında, düzensiz isimler ve sayılamayan isimlerin kullanımına kıyasla daha başarılı olduklarını göstermektedir. Ayrıca ara katılımcılar daha acemi katılımcılara göre daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate how Afghan Persian/Dari EFL learners use the nouns in sentences, paragraphs and how they choose the nouns from the parenthesis. The author wants to find whether the participants are successful in choosing the nouns or not. Does their first language interact to their second language or what are the problems that they have in pluralisation of the nouns. That is, the writer made a research by 24 students in order to know whether the students are perfect in use of second language nouns whether singular or plural in sentences, paragraphs or not.The participants were sophomore students of English department, literature faculty, Balkh University, Balkh, Afghanistan. They were from the same class about the same ages. The writer gives a proficiency test. Then the author divided the participants into two groups and from these two groups, she got some other tests to know whether the students are using the words correctly or not. The aim is especially about do the participants are successful in pluralizing the nouns or not. The results indicate that participants were more successful in usage of regular nouns, countable nouns than irregular nouns and uncountable nouns. Also the intermediate participants were more successful than the beginner participants.