A stylistic approach to David Lodge's plays: Home Truths and The Writing Game
David Lodge'un Home Truths ve The Writing Game adlı oyunlarına biçembilimsel bir yaklaşım
  1. Tez No: 294518
  2. Yazar: GÜNAY ALLAHVERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÜLBÜN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çağdaş İngiliz edebiyatının önemli yazar ve eleştirmenlerinden biri olan David Lodge, günümüze kadar sadece iki oyun kaleme almıştır. Yazarın ilk oyunu olan The Writing Game ilk kez 12 Mayıs 1990 yılında Birmingham Repertuar Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. Yazarın diğer oyunu olan Home Truths ise ilk kez 13 Şubat 1998 yılında Birmingham Repertuar Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. Bu çalışma Leech ve Short'un Biçembilimsel Yaklaşım'ı önderliğinde, her iki oyunda yazar imgelerinin diyaloglardaki kullandıkları dili analiz etmeyi amaçlar.Bu çalışma boyunca David Lodge'un hayatı ve savaş sonrası Britanya'daki önemine değinilecektir. Biçembilimsel Yaklaşım'ın tanımı ve edebi eserlere Biçembilimsel Yaklaşım'ın önemi üzerinde durulacaktır. Dahası Home Truths ve The Writing Game adlı oyunlar bu yaklaşımla detaylı bir şekilde incelenecektir. Son olarak yazarın dil kullanımı üzerine ayrıntılı bir analiz değerlendirmesi yapılıp, sonuç bir yargıya varılacaktır
Özet (Çeviri)
David Lodge one of the most significant man of letters in contemporary English literature has written two plays until 2011. His first play The Writing Game was first performed at the Birmingham Repertory Theatre on 12 May 1990. His second play Home Truths was first performed at the Birmingham Repertory Theatre on 13 February 1998. This study is based on a stylistic approach to David Lodge?s plays: Home Truths and The Writing Game, in the light of Leech and Short?s categories of stylistic approach. The two plays are analyzed through dialogues which include the author images because they assert that linguistic description and critical interpretation are distinct and complementary.Throughout this study, the life of David Lodge and his place in post-war Britain are highlighted as a background information. In the following, the scope of stylistics and the significance of stylistic approaches to the literary texts are given in order to understand the plays better. Furthermore, the stylistic approaches to Home Truths and The Writing Game are explained in detail. As a conclusion, the results obtained through this study are represented and discussed by emphasizing the messages the playwright wants to convey to his reader via his language.