Türkiye'nin Avrupa Birliği eğitim programlarına katılımı, amaçları, gelişimi ve uygulanması (Selçuk Üniversitesi kapsamındaki Erasmus öğrencileri üzerine bir inceleme)
The participation, aims, development and application of Turkey for European Union educational programmes (a study upon Erasmus students of Selçuk University)
  1. Tez No: 294566
  2. Yazar: SAMİ KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Türkiye, 1999 yılında Helsinki Zirvesi'nde adaylık statüsünü kazanmasıyla, Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda önemli bir kilometre taşını kat etmiş oldu. Çünkü bu statü, Türkiye'ye Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkelerin yararlandığı eğitim programlarına katılma yolunu açmıştır. Eğitim programlar sayesinde Türkiye üye olmak istediği birliğin eğitim sistemini, sosyal ve kültürel yapısını ve ekonomisi tanıma fırsatı yakalamıştır.AB eğitim ve gençlik programları, Avrupa Birliği'ne üye ve aday olan ülkelerde toplumun ve bireylerin eğitim düzeylerinin çok boyutlu olarak yükseltilmesini, üye ülke vatandaşları arasındaki karşılıklı bireysel ve kurumsal işbirliğinin, kültürel değişimin ve tanınmanın, sosyal girişimciliklerinin artırılmasını hedefleyen programlardır. Avrupa Birliği'ne üye her ülkenin kendi değerlerine, kültürlerine sahip çıkarken diğer üye ülkelerdeki gelişmeleri görmesi ve kendini olumlu yönde geliştirebilmesi amacı ile AB eğitim ve gençlik programları çerçevesinde birçok eğitim imkânı ortaya konmuştur.Bu çalışmada AB eğitim politikalarının kuruluş ve gelişim süreci ele alınmış ve Türkiye'nin AB eğitim programlarına katılım süreci ve Türkiye'de uygulanan AB eğitim ve gençlik programları anlatılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın amacı ise, Avrupa Birliği eğitim programlarından biri olan Erasmus yüksek öğretim programının uygulandığı Selçuk Üniversitesi'nde, programa katılmış olan öğrencilerin görüşleri alınarak programın öğrencilere ve eğitim sistemine sağladığı yararların ortaya konması ve programın yeterliliğinin ve yaygınlığının saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The Helsinki Summit in 1999 was the milestone for Turkey as the country got its candidate status in this summit. Therefore, Turkey started to participate in educational programs from which other member or candidate countries of EU benefit. With the help of these programs, Turkey had the chance of getting information about educational system, social and cultural structure and economy of the union to which Turkey wanted to integrate.EU educational and youth programs in member or candidate countries of EU have many aims such as increasing the educational level of people and society, providing individual and institutional co-operation among the citizens of member countries, recognition of cultural differences, and increasing social entrepreneurship. Many versatile education opportunities in many countries have been carried out with EU education and youth programs to develop their own countries to catch up with the improvements in other countries while keeping each country?s own values and culture. These programs, also aim to support educational co-operation among countries, to send the benefited people of the program overseas with various organizational activities, and to make the benefited people of the program more experienced and qualified.In this paper, we studied the foundation and improvement period of EU, described Turkey?s integration period to the EU educational programs, and tried to define EU educational and youth programs applied in Turkey.The aim of the paper is to determine the efficiency and prevalence of the programs for students and educational systems. To achieve this aim and get more information about the benefits of these programs, the students in Selcuk University who participated in one of the EU educational programs, Erasmus, were asked.