Kahramanmaraş Müzesi'nde bulunan kadın cepkenlerinin incelenmesi
Examination of woman vests in Kahramanmaraş Museum
  1. Tez No: 294644
  2. Yazar: ZEHRA KURTUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. H. SAADET BEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Giyinme insanların yeryüzünde var oldukları günden itibaren tabiat şartlarından korunmak için örtünme ihtiyacıyla ortaya çıkmıştır. Tarih boyunca insanların giyim şekilleri, gelenekleri, mensup oldukları milletler ve cemaatlere, bir ölçüde de ferdi zevklerine göre şekillenmiş ve farklılaşmıştır (Günay, 1986: 1). Ayrıca geleneksel giysiler yüzyıllardır süre gelen bir kültürün yansıması olarak varlığını muhafaza etmektedir (Çulcuoğlu, 2007: 79).Araştırmada, Kahramanmaraş Müzesinde bulunan kadın cepkenleri; kullanılan malzeme, kesim, dikim, renk ve süsleme teknikleri yönünden incelenerek; cepken özelliklerini gün yüzüne çıkarmak ve giyim tarihine ışık tutacak kaynak oluşturarak kültür mirasımıza sahip çıkmak amaçlanmıştır.Araştırmanın giriş bölümündeki literatür taramalarında Kahramanmaraş ilinin genel özellikleri (coğrafi konum, tarihi konum, K.Maraş isminin kaynağı, kültür ve sanat, yapılan el sanatları), ikinci bölümde ise; cepkenin tanımı, tarihçesi, sınıflandırılması ve Kahramanmaraş kadın giysileri hakkında bilgilere yer verilmiştir.Verilerin toplanmasında Kahramanmaraş müzesinde bulunan kadın cepkenleri içerisinden 30 örnek seçilmiştir. Örnekler gözlem fişleri doğrultusunda kesim, dikim, süsleme, renk ve malzeme yönünden incelenerek tablolar oluşturulmuştur. Tablolardan yola çıkılarak değerlendirme yapılmış ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wearing appeared from the existense of people, because of sheltering natural conditions with necessity of covering. Thorought the history, people?s wearing styles, have been formed and they differentiated according to their, traditions, nations and religious community and a tiny bit of pleasure. Moreover, traditional costumes have protected their presence as a reflection of culture which continues for centuries.In study, it was aimed to reveal the features of vests by examining the woman vests, in Kahramanmaraş Museum in respect of their materials, cutting, sewing, color and decorating techniques; and to protect our cultural heritage by constituting a source which will light the way for history of clothing.In the literature reviews in the preface section of the study it takes place the general features of Kahramanmaraş (geographic position, historical position, where come from the name of Kahramanmaraş, culture and art, handicrafts), in second part of study, it takes place the definition of vest, its history, its classification and the information?s about woman costumes of Kahramanmaraş.In data collection, thirty samples were chosen among the woman vests at Kahramanmaraş Museum. The samples have been examined in respect of their cutting, sewing, decoration techniques and materials in the direction of observation forms and materials in the direction of observation forms and tables have been formed.