Zeyyat Selimoğlu'nun hikâyeciliği üzerine bir çalışma
A study on the storytelling of Zeyyat Selimoğlu
  1. Tez No: 294656
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Cumhuriyet döneminde deniz ve denizcileri en güzel anlatan yazarların başında gelen Zeyyat Selimoğlu'nun hikâyeciliğini ele aldığımız bu çalışmamızda yazarın hayatı, kişiliği ve hikâyeleri dışındaki eserleri hakkında da bilgiler vermeyi amaçladık.?Zeyyat Selimoğlu'nun Hikâyeciliği Üzerine Bir Çalışma? adlı bu tez; giriş, dört bölüm, sonuç, kaynakça ve eklerden oluşmaktadır. ?Giriş?te hikâye türünün ortaya çıkışı, müstakil bir tür oluşu, daha çok Türk, kısmen de dünya edebiyatındaki gelişimini ele aldık. Türk edebiyatında Tanzimatla başlayıp Zeyyat Selimoğlu'nun eserlerini yazdığı döneme kadar, Batılı tarzda hikâyemizin gelişim serüvenini özellikle inceledik.Dört ana bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde yazarın doğumu, ailesi, eğitim ve çalışma hayatı, evliliği, kişiliği ve mizacını kısaca anlatmaya çalıştık. İkinci bölümde Zeyyat Selimoğlu'nun okurluk serüveni ve yazı hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Tezimizin üçüncü bölümünde yazarın eserlerini işledik. Hikâye kitaplarının sadece adlarını ve künyelerini verirken, hikâye dışındaki telif ve çeviri eserleri hakkında ayrı ayrı kısa bilgiler vererek bu eserleri tanıtmayı hedefledik. Çalışmamızın ?Zeyyat Selimoğlu'nun Hikâyeciliği? adını taşıyan dördüncü bölümünde yazarın hikâye anlayışını işledikten sonra hikâyelerini konu, kurgu ve olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, kişiler, zaman, mekân, dil ve üslup gibi alt başlıklarla inceleyip kullandığı anlatım tekniklerini en fazla kullanılan tekniklerden başlayarak incelemeyi amaçladık.?Sonuç?ta Zeyyat Selimoğlu'nun hikâyeciliğine dair ulaştığımız genel özellikleri ana hatlarıyla verip yazarın Türk hikâyeciliğindeki yeri ve önemini tespit etmeye çalıştık. ?Kaynakça?da çalışmamızın hazırlanma aşamasında faydalandığımız kaynakların künyelerini verdik. Ayrıca tezimizde adı geçen eser ve yazarların de dizinini en sona ekledik.
Özet (Çeviri)
In this study in which we handled the art of storytelling of Zeyyat Selimoğlu who is one of the authors who tells the sea and seamen best in the Republican Era, we aimed to give information about his life story, personality and the works except from his storytelling.This thesis in the name of“A study on the storytelling of Zeyyat Selimoğlu”consist of introduction, four parts, results, references and appendix. In the introduction, we studied the release of his story kind, its being a self-contained one and the development mostly in Turkish and partly in World Literature. We surveyed especially the stage development of storytelling in Western Style in Turkish Literature starting with Tanzimat Era till the period in which Zeyyat Selimoğlu wrote his arts.In the first part of the thesis that is composed of four parts, we tried to tell briefly the author's birth, family, education and working life, marriage, personality and temperament. In the second part, it was given information about readership and working life of Zeyyat Selimoğlu. In the third part, we discussed the works of the author's. Besides giving the names and brief curriculum vitae of his story books, we aimed to introduce the other works except from stories by giving brief information. In the four and final part of our study in the name of“The storytelling of Zeyyat Selimoğlu”, after we had discussed the story conception of the author, we aimed to analyze his stories as theme, fiction, storyline, storyteller and his aspect, time, place, literature language and style. Finally we tried to give the main conceptions about the storytelling of Zeyyat Selimoğlu and determine his importance and place in Turkish Storytelling. In the references part, we gave the names of the resources we benefited from during the study. Moreover, we added the names of the authors and works in the thesis.