Şirket birleşmeleri ve şirket birleşmelerinin Türk vergi sistemindeki yeri
Corporate fusions and place of corporate fusions in Turkish tax system
- Tez No: 294660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Sanayileşmenin gelişmesi ticaretin uluslar arası boyuta ulaşması ve bu alanda globalleşme sürecinin başlangıcında, hukuki yapıları farklı olan kurumlar yer almakta ve kurumların birbirlerine katılarak veya yeni bir örgütlenme bünyesinde birleşerek rekabeti asgari düzeye indirme, kredi olanaklarından yeterli ölçüde yararlanma, maliyetleri asgari düzeye indirgeme ve vergisel avantajlardan yararlanma gibi bir kısım menfaatlerin sağlanması yoluna gidilmektedir.Bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve hızla küreselleşen dünya ekonomisi, farklı şirket yapılanmalarına neden olmuştur. Ürünlerin kalite ve fiyat olarak birbirlerine benzemeye başlaması sonucu şirketler, pazardaki rakiplerine karşı güçlenmek için şirket birleşmelerine yönelmişlerdir.Türkiye, AB sürecinde küreselleşme ile alışık olmadığı düzeyde rekabet ortamıyla yüz yüze kalmıştır. Şirketler teknoloji, yönetim, finansman ve hukuki yapıları açısından ayakta kalabilmek için kendi sektörlerindeki şirketlerle birleşme yoluna gitmeyi gerekli görmektedirler. Türkiye'de birçok şirket birbirleriyle ezici rekabet içinde olmaları ve her birinin pazar paylarının az olması, şirketlerin rekabeti artırarak kendilerini baltalamaları yerine birleşmeleri daha önemli hale getirmektedir.Şirket birleşmeleri, etkinlik ve rasyonelliği artırmada olduğu kadar, güçlük içinde bulunan şirketlerin kurtarılmasında da önemli bir araçtır. Bu kapsamda, şirket birleşmeleri çeşitli yönleriyle ele alınarak bir örnek uygulama ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the very beginning of the period of globalization and the development of industrialization; trade extended to an international level and corporations with distinct legal structures appear. Considering the terms of beneficial acts, certain options are chosen such as; unification of the corporations, reduction of the competitive level to the minimum by coalescing under a new organization, sufficient utilization of the loan facilities, minimization of the costs and beneficial use of tax advantages.The rapid development at the information and communication technology and the globalizing world economy has caused distinct structuring forms at companies. Companies have headed for unifications with other companies with the aim of strengthening against their contenders at the market since the products have appeared to be similar in terms of quality and price.At the UN continuum Turkey has faced an outstanding rivalry. The companies have preferred unification with other companies in the sector in order to survive; taking the technological, managerial, financial and legal structures into consideration. Since most of the companies in the country are in devastating rivalry with each other and each has little share in the market, unification has gained more attention versus increase of the rivalry; that is totally devastating.Unification of the companies is not only important for increasing the efficiency and rationality but also for saving the companies that are in difficulty. This study investigates and defines unification of companies considering the national and international standards of accountancy. Within this scope; matters of accountancy have been examined through various aspects of unifications.