İşçinin kişisel özellikleri bakımından işverenin eşit davranma borcu
Equal treatment responsibilities of employer by means of personal characteristics of employees
- Tez No: 298218
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmanın konusu, işçilerin cinsiyet, ırk, din ve mezhep, dil, siyasi görüş, felsefi düşünce ve benzeri nedenlere dayalı olarak ayrımcılığa tabi tutulamaması üzerinedir. Başka bir deyişle hukukun her alanında gözetilmesi gereken ?eşitlik ilkesi?nin İş Hukukundaki görünümü olan ?işverenin eşit davranma borcu? ilkesi çalışmamızda bu yönüyle ayrıntılı olarak incelenecektir.Türk Hukukunda iş ilişkisinde cinsiyet, ırk, din ve mezhep, dil, siyasal görüş ve benzeri nedenlere dayalı olarak ayrımcılılık yapılamaması ile ilgili doğrudan bir kural ve yaptırımı ilk defa 4857 sayılı İş Kanunumuzda bulunmaktadır. Dolayısıyla Türk hukuku bakımından 4857 sayılı İş Kanunu ile beraber eşit davranma ilkesinin, işverenin borçlarından biri olmanın ötesinde Türk İş Hukuku'nun temel ilkelerinden biri haline geldiği söylenebilir. Ancak bu konunun Türk Hukukunda gündeme gelişi oldukça yenidir. Dolayısıyla çalışmamızda yalnız ulusal hukukun verileri değil, aynı zamanda uluslararası hukuk bağlamında işyerinde yapılan ayrımcılıklara ilişkin düzenlemeler de incelenmeye çalışılmıştır. Tez çalışmamızda konu ile ilgili temel kavramlar üzerinde durulmuş, ardından hangi davranışların veya uygulamaların işyerinde ayrımcılık yaratabileceği tartışılmıştır. Bunun yanında işverenin eşit davranma borcunu ihlalinin yaptırımı olan ?ayrımcılık tazminatı? ve bu konudaki ispat yükü hususları da incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is about basically not discriminating employees because of their sexes, religions, communions, races, political views, philosophic thoughts and etc. In other words, the principal of ?responsibilities of equal treatment of employers? that is the view in labor law of ?principal of equality? that must be observed in every field of law will be examined in a detailed way from this aspect.There is a direct legislation and a sanction about not making discrimination based on sex, religion and communion, political view and etc reasons in Turkish Labor Law no. 4857. So, it can be said that the principal of equal treatment with Labor Law No. 4857 by means of Turkish law has been one of the basic principles of Turkish Labor Law beyond one of the responsibilities of the employer. But this subject?s becoming a current issue is highly new. Consequently regulations regarding the principle of non- discrimination in international law are also taken into account in this study alongside domestic resources of law. In this study, basic terms concerning the subject are examined, and subsequently which treatments may constitute discrimination in workplace are discussed. Moreever the subjects of the sanction for violation of ?responsibility of equal treatment? and burden of proof will be analyzed.