Anadolu liselerinde kullanılan yeni İngilizce öğretim programı ve ders kitapları hakkında öğretmen görüşlerinin belirlenmesi: Zonguldak ili örneği
Determination of teachers? perceptions about the new English curriculum and course books used in Anatolian high schools : The sample of Zonguldak city
  1. Tez No: 294699
  2. Yazar: SEVDA ASLANTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye'de Anadolu Liselerindeki İngilizce dersinde yapılan değişikliklerin, öğrenci başarısını etkilediği düşünülmektedir. Bu açıdan İngilizce dersi öğretim programının araştırılması önem taşımaktadır. Eğitimin temel taşlarından biri olan öğretmenlerimizin bu programla ilgili görüşlerinin, programın oturtulmasında önemli bir yeri olduğu düşünülmektedir. Bu nedenden dolayı programı uygulayan öğretmenlerimizin düşüncelerine araştırmada yer verilmektedir.Değişen Anadolu Lisesi İngilizce dersi öğretim programının, mevcut İngilizce dersi programına göre öğrenci başarısında ne derece etkili olduğunu ve öğretmenlerinin değişen Anadolu Lisesi İngilizce dersi öğretim programının getirdiği değişikliklere ilişkin görüşlerini araştıran çalışmada karma araştırma modeli kullanılmıştır. Bu kapsamda, İngilizce öğretmenlerinin program ve kullanılan ders kitapları hakkındaki görüşleri anket ile elde edilmiş ve anket ile elde edilen nicel verilerin taşıdıkları diğer anlamları açıklamak amacı ile yarı yapılandırılmış mülakatlar ile nitel veriler toplanmıştır. Araştırmada sayısal veriler sözel veriler ile desteklenmiştir.Araştırmanın sonucunda yeni İngilizce programında kullanılan kitapların ve yardımcı materyallerin Anadolu liselerinde öğretim amaçlı kullanımı için istenen düzeyde olmadığı görüşünü öğretmenler belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the changes made on the English lesson taught in Anatolian High Schools have affected students? achievement. From this point of view, the investigation of the new English curriculum implemented in Anatolian High Schools is important. Teachers? perceptions about this new curriculum have an important place in organizing the curriculum since teachers are the keystones of the education. Because of this reason, perceptions of teachers who use the new curriculum are explored in this study.In this study; the mixed method research design is used in order to investigate to what extends new Anatolian High School English curriculum affects students? achievement from the teachers? perspective comparing the ex-curriculum to the new curriculum. For this purpose, perceptions of the English teachers about curriculum and course books are obtained through questionnaires. In order to explain the other meanings of the quantitative data acquired from questionnaires, qualitative data are collected through the semi-structured interviews. Quantitative data are used to support qualitative data.Results of this study indicated that teachers found the course book and supplementary materials are insufficient to be used in Anatolian high schools for teaching.