İlköğretim 6. sınıf İngilizce ile fen ve teknoloji programlarına yönelik disiplinlerarası uygulama sonuçları
The investigation results of cross curriculum aspect of sixth grade English and science programs
- Tez No: 294700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, İlköğretim İngilizce programında yer alan disiplinlerarası yabancı dil öğretiminin uygulama sürecini incelemektir. Araştırma yabancı dil öğretimi üzerinde yoğunlaşmasına rağmen, disiplinlerarası sürecin Fen ve Teknoloji Dersine olan etkisi çalışmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Bu araştırmada, deneysel araştırma desenlerinden yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma 2009?2010 eğitim-öğretim yılında Saltukova İlköğretim Okulunda 1 deney ve 1 kontrol grubu üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmaya deney grubunda 33, kontrol grubunda da 33 öğrenci olmak üzere toplam 66 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın uygulaması, ilköğretim 6. Sınıf İngilizce kitabının 16. Ünitesinde yer alan ?Laboratory Work? isimli ünite ile ?Maddenin Tanecikli Yapısı üniteleri üzerinde yapılmıştır. Deney grubundaki öğrencilere, disiplinlerarası denk olduğu düşünülen ünitelerin eş zamanlı olarak işlenmesi süreciyle uygulama yapılırken, kontrol grubundaki öğrencilere disiplinlerarası denk olduğu düşünülen konuların farklı zamanlarda işlenmesi süreciyle uygulama yapılmıştır.Ders saati sayısı Deney ve Kontrol gruplarına eşit, İngilizce için haftada 4 saat ve 3 hafta için toplam 12 saat, Fen ve Teknoloji Dersi için 3 hafta haftada 4 saat olmak üzere toplam 12 saat ile sınırlıdır. Araştırmanın uygulanmasında iki İngilizce ve iki Fen ve Teknoloji öğretmeni olmak üzere toplam dört öğretmen görev almıştır. İngilizce öğretmenlerinden biri meslekteki yedinci yılında diğeri ise ikinci yılındadır. Fen ve Teknoloji öğretmenlerinden biri meslekteki 11. Yılında iken diğeri 15. yılındadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak İngilizce ve Fen ve Teknoloji derslerine yönelik çoktan seçmeli maddelerden oluşan Akademik Başarı Testleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, eş zamanlı veya farklı zamanlarda işlenen derslerin öğrencilerin ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı düzeyde farklılıklar meydana geldiğini göstermektedir. Ancak, derslerin eş zamanlı veya farklı zamanlarda işlenmesinin öğrencilerin akademik başarı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık meydana getirmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the process of applying cross-curricular aspect of English Program of Primary schools. Although the main concern of this research is to investigate the English program, another aim of this study is to investigate the effect of cross-curricular approach on Science and Technology Program. The quasi experimental research technique was used for this study. The research was conducted at Saltukova Primary school, in 2009?2010 education term with an experimental group and a control group. Total 66, 6th grade students, 33 in experimental group, 33 in control group participated in this research. The study took place during the teaching of ?Laboratory work? in English coursebook and ? The Granular Nature of Matter? (Maddenin Tanecikli Yapısı) in Science course book. In the experimental group, the students were simultaneously taught the two subjects and, the control group was taught the two subjects at different times of the year.The study was performed four hours per week for English course, twelve hours in total in three weeks period and, four hours per week for Science course, twelve hours in total in three weeks period. Two English language teachers served, one of whom had been teaching for seven years and the other one for two years. Two Science teachers also served, one of whom had been teaching for twelve years, and the other one had been teaching for fifteen years. Achievement tests were used to collect data in the research. Data collected from the research shows that there was a significance difference between the pretest and post tests of experimental and control groups. But, teaching simultaneously or at different times of the year didn?t have a sigificant difference between the experimental and control groups