Yapılandırmacı eğitim programının uygulanmasında okul yöneticilerinin öğretmenleri yönlendirme düzeyleri (Zonguldak ili örneği)
The guiding level of the principals to teachers in applying the constructivist education programme (The city of Zonguldak as a sample)
- Tez No: 294698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYCAN ÇİÇEK SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada, yapılandırmacı eğitim programının uygulanmasında okul yöneticilerinin öğretmenleri yönlendirme düzeylerine ilişkin ortaöğretim okulu öğretmenlerinin görüşleri belirlenmeye çalışılmış ve bu görüşler ortaöğretim okulu öğretmenlerin çalıştıkları okul türü, mesleki kıdemleri, mesleki kariyerleri ve yapılandırmacı eğitim konusunda aldıkları hizmet içi eğitim durumlarına göre karşılaştırılmıştır.Bu amaçla, Zonguldak il merkezine bağlı ortaöğretim okullarında çalışan 837 öğretmene araştırmacı tarafından oluşturulan veri toplama aracı gönderilmiş ve geriye dönen 644 anketin 640'ı geçerli kabul edilmiştir. 640 ortaokul öğretmenine ait toplanan veriler araştırma kapsamında SPSS programında seçkisiz olarak 320'şerli iki gruba ayrılmış, bu gruplardan birindeki veriler ölçeğin geçerlilik ve güvenirlilik çalışmalarında kullanılmış ve faktör analizi sonucunda 4 alt boyuttan oluşan veri toplama aracının güvenirlik düzeyi 0.97 olarak bulunmuştur. Güvenirlik çalışması yapılan veri toplama aracı araştırma ile ilgili verilerin elde edilmesi için diğer 320 kişilik gruba uygulanmış ve elde edilen sonuçlar araştırmacı tarafından belirlenen bağımsız değişkenler doğrultusunda ANOVA testi yapılarak karşılaştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin yapılandırmacı eğitim programının uygulanmasıyla ilgili olarak programın hedefleri ve gerekli materyallerin sağlanması boyutlarında öğretmenleri yönlendirme düzeyleri yüksek değerlendirilirken, öğretme-öğrenme süreci ve ölçme değerlendirme gibi teknik bilgi isteyen konularda öğretmenleri yönlendirme düzeyleri düşük görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the guiding level of the principals to high school teachers about the curriculum based on constructivism which was applying in the high schools. Questionnaires for the teachers were prepared according to their school, length of service, educational carreer and in servive training about constructive curriculum.In this study, a questionnaire which is prepared by the researcher is used. The questionnaires were distributed to 837 high school teachers in Zonguldak.644 questionnaires came back and 640 of them were used in the research. These 640 questionnaires were divided into 2 groups (320- 320) and one of the divided group was used for the obtaining validity and reliability. After the factor analysis,the level of 0:97 was obtained as a reliability level from the questionnaire which was formed with 4 sub-level. The questionnaires were applied to the other group (320) and the findings were compared with using the ANOVA test.From the view of the teachers these results were obtained: The guiding degree of the principals to teachers was high about the program target and supplying the materials; but low about the educational period and the technical points like evaluating.