Bankalarda piyasa riskinin öngörülmesi: Sermaye yeterliliği oranı açısından riske maruz değer hesaplama yöntemlerinin karşılaştırılması
Prediction of market risks in banks: Comparison of value at risk calculation models in terms of the capital adequacy ratio
  1. Tez No: 294704
  2. Yazar: AHMET BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Basel Bankacılık Denetim Komitesi Piyasa Riskine İlişkin Tutarı'nın (PRET) hesaplanmasında standart yöntemin yerine Riske Maruz Değer (RMD) yönteminin kullanımını özellikle önermektedir. Bunun nedeni ise denetim otoritelerince, RMD yönteminin piyasa risk ölçümünde standart yönteme göre daha başarılı bir yaklaşım olarak kabul edilmesidir. Risklerini gelişmiş bir RMD modeli ile daha doğru ölçen bir bankanın, risklerini daha basit bir RMD modeli ile ölçen bankadan daha güvenli olduğu düşünülmektedir. Bunun sonucu olarak, gelişmiş bir RMD modeli kullanan bir bankanın daha basit RMD modeli kullanma durumuna göre göreceli olarak risklerini daha iyi ölçtüğü için daha düşük bir PRET tutması beklenmektedir.RMD modellerinin başarısını sınamak için geriye dönük test (backtesting) uygulaması yapılmakta ve elde edilen model sapma sayısı ile RMD yöntemlerinin uygunluğu ölçülmektedir. Az sapma sayısına sahip olan RMD modeli, iyi bir model olarak düşünülse de riski sistematik olarak olduğundan daha yüksek ölçmüş olabilir. Bu çalışmanın amacı, riskleri daha iyi ölçebilen gelişmiş RMD modelleri daha düşük bir PRET'i sağlayacağı hipotezinin test edilmesidir. Bu durumun tespiti için, çalışmanın ampirik kısmında PRET minimize edilmesi gereken amaç fonksiyonu olarak ele alınmıştır.Çalışmada RMD hesaplama yöntemlerinden tarihi volatilite, tarihi simülasyon, EWMA, GARCH (1,1), GARCH (1,1)-Bootstrap ve GARCH (1,1)-GED modelleri kullanılmıştır. RMD modellerinde kullanılacak olan parametreler ?kayan gözlem penceresi? yöntemiyle her bir işlem için yeniden tahmin edilmiştir. RMD hesaplamaları, günlük veri setleri ile İMKB100 Endeksi, Altın Spot Fiyatı ve Dolar/TL kuru için varlık bazında yapılmıştır. Elde edilen RMD sonuçları geriye dönük test işlemine tabi tutulmuştur. Bu işlem sonucu model güvenlik çarpanı (h) belirlenip PRET simüle edilmiştir. Gerçek veriler için sonuçlar yorumlandıktan sonra aynı süreç altı tane farklı özelliğe sahip rassal olarak üretilmiş veri seti için tekrarlanıp sonuçların tutarlılığı sınanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, GARCH (1,1)-Bootstrap ve GARCH (1,1)-GED modelleri gibi gelişmiş RMD modellerinin daha düşük PRET'i sağlayacağı hipotezi doğrulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The Basel Committee on Banking Supervision recommends the use of Value at Risk (VaR) instead of the standard method for calculating the Amount Subject to Market Risk (ASMR). This is because the audit authorities accept that the VaR method is a more successful approach for measuring market risk then the standard method. Banks using advanced VaR models to measure their risks more accurately are thought to be safer than banks measuring their risks with a simple VaR model. Banks using advanced VaR models are expected to hold in a lower ASMR than banks using simple VaR models because of measuring their risk relatively more accurately.To measure the suitability of VaR models, the numbers of backtesting deviations are accounted for the success of the VaR models. A model with little deviation is thought as a good model but the risk can be measured systematically higher than it is. The purpose of this study is to test the hypothesis that advanced VaR models which measures risks better are resulting a lower ASMR. For the detection of this situation, in the empirical study the ASMR is the objective function to be minimized.In this study historical volatility, historical simulation, EWMA, GARCH (1,1), GARCH (1,1)-Bootstrap and GARCH (1,1)-GED models were used for VaR calculations. The parameters used in the VaR models were estimated with a ?sliding observation window? so that all parameters are calculated again for each transaction. VaR calculations were done with daily data sets for ISE100 Index, Gold Spot Price and U.S. $ / TL exchange rate on the basis of one asset. The VaR measures were backtested an as a result of this process the model security factor h has been identified and so the ASMR has been simulated. After the results for the real data sets have been discussed the same process was repeated with randomly generated six different data sets to test the consistence of the results. According to the findings, the hypothesis that advanced VaR models like GARCH (1,1)-Bootstrap and GARCH (1,1)-GED provides a lower ASMR was rejected.