Bankalarda piyasa riskinin yönetimi ve standart metoda göre hesaplanmasına ilişkin uygulama
Marketing risk of bank management and the standart method of reckoning practice
- Tez No: 136963
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünyada yaşanan küreselleşme eğilimi, bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler ve bunlara bağlı olarak artan rekabet finansal piyasalarda büyük değişimleri meydana getirmiştir. Bu değişim, piyasalarda varolan risklerin hem çeşidini artırmış, hem de niteliğini değiştirmiştir. Finansal piyasalarda özellikle türev ürün piyasalarında yaşanan gelişmeler farklı bir risk türü olan piyasa riskini beraberinde getirmiştir. Bankalar, finansal aracılık görevinin gereği ve ekonomik hayatın içindeki kodumu nedeniyle bir çok risk faktörüne maruz kalmaktadırlar. Bankacılık sisteminin taşıdığı riskleri, domino etkisiyle tüm ekonomik düzene yayması, ulusal ve uluslar arası finans otoritelerini bu konuda düzenlemeler yapmaya yöneltmiştir. Ayrıca riskten korunma amaçlı finansal piyasalarda yaygınlaşan türpv ürünlere talep artmıştır. Türk Bankacılık SistemFnde finansal yeniden yapılanma ve uluslararası düzenlemelere ayak uydurma çerçevesinde hukuksal düzenlemeler yapılmış olup, bu konuda risk ölçüm, kontrol ve yönetim mekanizmalan geliştirilmiştir. Standart metot bu gelişmeler çerçevesinde uygulamaya konulan, piyasa riskine maruz sermaye yükümlülüğünü ölçen bir risk yönetim metodudur.
Özet (Çeviri)
The tendency of sphical which has been lived in the world, the developments in knowledge and communication technology and the competition wh|ch increase by dounding these had brought forth great changes in financial markets. This changing had both increased the variety and changed the quality of the present risks. The developments which had been lived in financial markets especially in derivative product markets had brought forth the market risk which is a different risk together with itself. The banks, has been exposed to a lot of risk factors because of its site in eecşomie life and because of the financial mediation duty of k Since the banking system had spreaded the risks which it carried all over the economic order with dominoes effect, national and international finance outhorities had been directed to make arrangement on this subject. Besides it had increased the appetite for derivative productions which had become wide spread in financial markets which are aimply procted &om risk. By being made legal arrangements in terms of falling in step for internal arrangements and over financial construction in banking system, it had been developed administration and control mechanisms and risk measure on this point. The standart method is a risk direction method which measures the capital obligation which is exposed to market risk and had been put into practice in terms of these developments.