The importance of foreign shocks in a small open economy: The case of Turkey
Küçük açık bir ekonomide dış şokların önemi: Türkiye örneği
- Tez No: 294780
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gali ve Monacelli (2005) çalışmasındaki analitik çözümü mümkün olan ve fiyatların Calvo yapışkan fiyatlar teorisine göre belirlendiği küçük açık ekonomi modelini anlatarak üç farklı para politikası rejiminin makroekonomik sonuçlarını tekrar ettim: Yurtiçi enflasyon ve Tüketici Fiyat Endeksi baz alınan Taylor kuralları ve sabit döviz kuru politikası. Elde edilen sonuçlar, bu farklı rejimlerdeki temel farkın döviz kurunda hangi seviyede oynaklığa izin verdikleri olduğunu gösteriyor. Ek olarak, bir küçük açık ekonomi VAR modeli hesaplayarak Türkiye ekonomisi ve Avro bölgesi ekonomisi arasındaki ilişkileri blok dışsallık kısıtlamasını kullanarak analiz ettim. Türkiye'deki fiyat seviyeleri, faiz oranları ve döviz kurundaki dalgalanmaların temel kaynağının yurtiçi şoklar olduğunu fakat Türkiye üretim açığındaki dalgalanmaların çoğunlukla dış şoklar ile açıklanabildiğini buldum.
Özet (Çeviri)
I explain the analytically tractable optimizing small open economy model with Calvo-type staggered price setting in Gali and Monacelli (2005) and replicate the macroeconomic implications of three alternative rule-based policy regimes for the small open economy: Domestic inflation and CPI-based Taylor rules, and an exchange rate peg. The key difference between these regimes is the relative amount of exchange rate volatility that they entail. Additionally, I estimate a small open economy VAR model to analyze the interactions between the Turkish and Euro area economies using block-exogeneity restriction. I find that domestic shocks are the major sources of variability for Turkish price level, interest rates and TRY/EUR exchange rate, whereas Turkish output gap is mainly driven by the foreign shocks.