Turkish political cartoons During WW II.: A case study of Cemal Nadir Güler (1902-1947)
2. Dünya Savaşında Türk siyasi karikatürü: Cemal Nadir Güler (1902-1947) karikatürlerinin incelenmesi
- Tez No: 294781
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BARLAS, PROF. DR. GÜNSEL RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, İkinci Dünya Savaşı (1939-1945) yıllarında Türk karikatürü üstünedir ve Türk karikatür tarihinin en önemli isimlerinden olan Cemal Nadir Güler (1902-1947)'in karikatürlerine yoğunlaşmaktadır. Araştırma, karikatür tarihi ve teorisi hakkında kapsamlı bilgi sağlamakta ve sanatçının seçilen karikatürlerinin analizini sunmaktadır. Çalışmada, Güler'in savaşın başından sonuna kadar, dönemin önde gelen günlük gazeteleri olan Akşam ve Cumhuriyet'te yayınlanan editöryel karikatürlerinin analizi yapılmaktadır.Bu araştırmada, Almanya'nın imajına ve Türk-Alman ilişkilerindeki gelişmelere odaklanarak Güler'in karikatürlerindeki savaş imajını ortaya koymaya çalışıyorum. Analiz boyunca, temel olarak, süregelen savaşta sanatçının karikatürlerinin yandaş olup olmadıklarını sorguluyorum. Dahası, incelenen her karikatürü ikonografik ve tarihi değeri bakımından analiz ediyorum.Bu çalışma, Güler'in karikatürlerinin savaşın başından sonuna kadar Almanya karşıtı bir tutum sergilemesi açısından, karikatürlerin kendi içlerinde tutarlı olduğunu gösterdi. Ancak, Almanya'nın yükselişte olduğu 1941-1942 döneminde Güler Almanya eleştirilerine bir ara vermiştir. Bu sürede, sanatçı 1939-1940 ve 1943-1945 zaman aralıklarındaki gibi siyasi karikatürler çizmek yarine, yoğunlukla sosyal içerikli karikatürler üretmeyi tercih etmiştir. Sonuç olarak, İkinci Dünya Savaşı boyunca Güler'in karikatürlerinin Almanya'nın savaştaki durumu ve Türk-Alman ilişkilerindeki gelişmelerle paralellik gösterdiğini öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
This study is on Turkish cartoons during the Second World War (1939-1945) and concentrates on the political cartoons of Cemal Nadir Güler (1902-1947), one of the most eminent cartoonists in the entire Turkish history. The research provides comprehensive information on the history and theory of cartoons, and analyzes the artist?s selected cartoons. The samples are editorial cartoons of Güler that were published in the leading daily newspapers, Akşam and Cumhuriyet, from the outbreak until the end of the war.In this research, I aim to reveal the image of war in Güler?s cartoons with a specific interest in the image of Germany and the developments in the Turco-German relations. Through the analysis, I mainly question whether Güler?s cartoons were party in the war or not. Moreover, I analyze each sample in terms of its iconography and historical value.This study shows that Güler?s cartoons are consistent within themselves in the sense that they overall reflect an anti-German stand. Yet, when Germany was in the ascendant in 1941 and 1942, Güler gave up criticizing Germany. In that time span, he was not prolific in drawing political cartoons, as he was in the periods between 1939-1940 and 1943-1945. All in all, I argue that Güler?s cartoons throughout WWII are in line with the position of Germany throughout the war and the developments in Turco-German relations.